Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Mycie zębów u dzieci - jaką metodę wybrać?

Mycie Zębów u Dzieci
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Twoja dziecina jest już na tyle duża, że może sama myć ząbki? To świetna okazja do przekonania jej, że mycie zębów może być radosną częścią codziennej higieny. Odkryj sposoby, jak bawić się z dzieckiem podczas szorowania zębów!

Przedstawiamy najlepsze sposoby na zadbanie o uśmiech Twojego dziecka. Mycie zębów nie będzie uciążliwe, jeżeli odpowiednio wszystko zorganizujesz. Pamiętaj, nie liczy się jedynie proces samego szczotkowania zębów; ważne są także przygotowania poczęte przed i po myciu. Najważniejsze to zadbać o nastawienie Twojego malucha. Jeżeli to uda Ci się osiągnąć, każda kolejna wizyta w łazience będzie czystą frajdą. Jakie są więc sposoby na przekonanie najmłodszych do szczotki i pasty?

Zadbaj o pozytywną opinię Twojego dziecka na temat mycia zębów

Straszenie dziecka wizytami u dentysty czy chorobami jako następstwo nie dbania o zęby to niekoniecznie rozsądne podejście. Zamiast kreować w jego umyśle negatywny obraz dentysty, należy dbać o pozytywne nastawienie do nowego doświadczenia. Dzięki temu dziecko łatwiej się przyzwyczai do nowego doświadczenia.

Szczotkujcie zęby razem

Jest to doskonały pomysł na udowodnienie, że nie tylko najmłodsi muszą być zęby, lecz każdy z nas. Wykorzystaj fakt, że dzieci to mali naśladowcy; gdy zobaczą że szczotkowanie to także Twój codzienny rytuał, chętniej do Ciebie dołączą.

Wspólne zakupy

Skoro razem szczotkujecie, dlaczego nie zaczniecie robić wspólnych zakupów? - W ten sposób zabawa zacznie się już na etapie przygotowywania, a zestaw, który dziecko sam sobie wybierze, z przyjemnością będzie stosowany.

Przyzwyczajaj do mycia z pomocą dentysty

Pierwsza wizyta u dentysty to ważny moment, od którego zależy, czy Twoje dziecko polubi to miejsce w przyszłości czy nie. Jednak za pomocą odpowiednich gadżetów, takich jak naklejki, broszurki czy lizaki można w łatwy sposób zainteresować dziecko gabinetem dentystycznym.

Oprócz samego stomatologa (który odgrywa ogromną rolę w nastawieniu dziecka do mycia zębów) liczy się podejście rodziców. W końcu to oni spędzają z dzieckiem najwięcej czasu i najlepiej je znają. Wybranie odpowiedniej metody dla swojej pociechy sprawi, że szybciej przekonasz je do dbania o higienę jamy ustnej.