Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Nadwrażliwość zębów - jej przyczyny, objawy oraz leczenie

Kobieta gryząca czekoladę
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Nadwrażliwość zębów może skutecznie uprzykrzyć nam życie. Szczególnie daje o sobie poznać w okresie zimowym – gdy pijemy ciepłą herbatę oraz latem – gdy lubimy sięgać po lody i inne zimne desery czy napoje. Uciążliwe może być także mycie zębów.

Objawy nadwrażliwości zębów

Kobieta jedząca lody

Niestety nadwrażliwość zębów może powodować, że jedzenie lodów będzie wiązać się z przeszywającym bólem.

Dolegliwość ta wiąże się z ostrym i krótkotrwałym bólem m.in. przy spożywaniu ciepłych, zimnych, kwaśnych lub słodkich napojów i pokarmów. Możemy również odczuwać dyskomfort podczas dotyku, czyli nitkowania oraz mycia zębów – szczególnie nieodpowiednią pastą.

Najbardziej narażone na nadwrażliwość zębiny są kły, a później kolejno: zęby przedtrzonowe, sieczne, trzonowe – częściej po lewej stronie (u osób praworęcznych, co wynika z lepszego i dokładniejszego oczyszczania prawej strony).

 

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Silny ból oznacza, że nastąpiło starcie powierzchni zęba lub tkanki dziąsła. Otwierają się wtedy kanaliki. Jest to spowodowane głównie przez złą dietę oraz nieprawidłową higienę jamy ustnej. Jednak również wady zgryzu, próchnica, paradontoza przyczyniają się do wystąpienia nadwrażliwych zębów. Także ból podczas szczotkowania sprawia, że myjemy zęby zbyt krótko i niestarannie, co pogarsza ich stan zdrowia.

Czynniki, które przyczyniają się do nadwrażliwości zębów:

- używanie szczoteczki z twardym włosiem
- zbyt mocne szczotkowanie zębów
- stosowanie ścierających past do zębów
- bruksizm – zgrzytanie zębami (najczęściej w nocy)
- spożywanie kwaśnych produktów
- częste picie napojów gazowanych
- częste wymioty - kwas żołądkowy ma bardzo zły wpływ na zęby i dziąsła
- obgryzanie twardych przedmiotów (długopisu, ołówka, paznokci)
- mikrouszkodzenia zębów
- nadmierna higiena jamy ustnej

Leczenie nadwrażliwości zębów

Kobieta jedząca jabłko

Pamiętaj, aby nie myć zębów od razu po zjedzeniu owoców lub po wypiciu soków czy napojów gazowanych. Najlepiej odczekaj 30 minut albo wypłucz zęby wodą.

Nie należy ignorować objawów nadwrażliwych zębów zwłaszcza, że istnieją skutecznie metody leczenia. W związku z tym, że czynniki, które wywołują tą dolegliwość są liczne, to warto, aby dentysta zbadał stan naszych zębów i określił przyczyny ich nadwrażliwości. Stomatolog pomoże w doborze odpowiednich leków działających ogólnie lub miejscowo. Jeżeli nadwrażliwość zębów spowodowana jest przez próchnicę, paradontozę lub inną chorobę przyzębia - to trzeba ją najpierw wyleczyć, a później zająć się problemem nadwrażliwych zębów.

Mając nadwrażliwość zębów należy stosować się do poniższych zasad:

 • - Sięgnij po szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem. Miękka szczoteczka sprawia, że dziąsła nie są podrażnione. Chroni to także nasze szkliwo.
 • - Myj zęby delikatnie i dokładnie dwa razy dziennie przez 2 minuty. Nie spiesz się podczas szczotkowania zębów. Zapomnij o silnym naciskaniu na zęby i dziąsła. Wykonuj ruchy wymiatające (od dziąseł do koron zębów). Wystrzegaj się szczotkowania poziomego, które uszkadza dziąsła i tym samym odsłania szyjki zębowe.
 • - Stosuj pastę do zębów nadwrażliwych lub z fluorem o niskim wskaźniku oznaczonym skrótem RDA (najlepiej wybierać ok. 30 RDA). Oznacza on stopień ścieralności. W przypadku, gdy na opakowaniu nie ma podanej wartości RDA, to można wycisnąć niewielką ilość pasty na palec i rozetrzeć. Jeżeli czujemy drobinki, to pasta nie nadaje się do nadwrażliwych zębów.
 • - Raz dziennie stosuj płyn do płukania ust z fluorem. Zmniejszy to nadwrażliwość zębów.
 • - Dokładnie czyść obszary między zębami nitką dentystyczną. Pozwoli to na usunięcie resztek jedzenia, które trudno usunąć samym szczotkowaniem.
 • - Nie myj zębów od razu po zjedzeniu kwaśnych pokarmów i napojów, gdyż kwas osłabia szkliwo. Wskazane jest, by odczekać z tym 30 minut. Warto wtedy przepłukać zęby i jamę ustną wodą lub sięgnąć po gumę do żucia.
 • - Jedz produkty bogate w fosfor, witaminę D3 oraz wapń. Są to np. mleko, żółty ser, jogurt, mięso, jajka.
 • - Regularnie odwiedzaj dentystę. Kontrolne wizyty poinformują Cię, w jakim stanie są Twoje zęby i czy nie wymagają leczenia.

Co robić, gdy domowe sposoby nie pomagają?

Jeżeli stosowanie się do powyższych zasad nie pomaga, to wtedy potrzebny będzie stomatolog. W gabinecie dentystycznym możemy leczyć nadwrażliwość zębów różnymi sposobami:

 •  Fluoryzacja – inaczej lakierowanie. Dentysta nakłada na nasze zęby lakier fluorowy. Dzięki temu, że fluor przenika przez szkliwo, to tym samym staje ono się mocniejsze. Ponadto zęby zaczynają być bardziej odporne na kwasy. Zabieg należy powtórzyć po pół roku.
 •  Stymulacja mineralizacji – polega na zamknięciu otwartych kanalików zębowych specjalnymi materiałami, które je uzupełnią.
 • Przeszczep dziąsła – jest to zabieg chirurgiczny. Stosowany w skrajnych przypadkach. Osoby palące lub nadużywające alkoholu nie mogą poddać się przeszczepowi. Wykonuje się go, gdy korzeń zęba jest w znacznym stopniu odsłonięty.
 • Wypełnienie kompozytowe – założenie plomby dopasowanej kolorem do pozostałych zębów.
 •  Impregnacja – dentysta nakłada preparat, który zmniejsza nadwrażliwość zębów.
 •  Zabieg usunięcia kamienia nazębnego.

Nadwrażliwość zębów po wybielaniu

Po tym zabiegu u niektórych pacjentów może pojawić się nadwrażliwość zębów. Jednak jest to dolegliwość, która po krótkim czasie przemija. Należy wtedy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej – stosować pasty do zębów nadwrażliwych, używać nici dentystycznej oraz płukać płynem jamę ustną. Pamiętajmy również, by stosować miękkie szczoteczki do zębów.

Nadwrażliwość zębów może spowodować, że jedzenie ulubionych produktów może stać się dla nas prawdziwą udręką. Jeżeli jednak znajdziemy przyczyny przez które nasze zęby są nadwrażliwe, to stosunkowo łatwo jest je zlikwidować. Jeżeli jednak prawidłowa higiena jamy ustnej i odpowiednia dieta nie przynoszą nam wystarczających rezultatów, to zalecane jest, aby dentysta zajął się zniwelowaniem problemu nadwrażliwych zębów.