Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Nawyki, które niszczą zęby - sprawdź czego należy unikać!

niszczone zęby przez złe nawyki
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Myjesz zęby po każdym posiłku, używasz nici dentystycznej, chodzisz na wizyty kontrolne u dentysty? Wydawać by się mogło, że to wszystko jest najlepszą i wystarczającą drogą do posiadania ładnych i zdrowych zębów. Niestety, często dobre nawyki, jak te wymienione powyżej, nie przynoszą pożądanych efektów, ponieważ równocześnie mamy szereg nawyków, które bardzo źle wpływają na zęby. Czy wesz jakich zachowań warto unikać, by nie niszczyć zębów? 

Nawyki, które niszczą zęby

 • Zgrzytanie zębami

  Niewielu z nas wie, że popularne zgrzytanie zębami, to choroba o nazwie bruksizm. Jeżeli borykamy się z bruksizmem, powinniśmy udać się do lekarza dentysty, ponieważ przypadłość ta wymaga leczenia. Do czego może doprowadzić zignorowanie problemu zgrzytania zębów? Do kruszenia się zębów, powstawania wad zgryzu, bólu mięśni żuchwy, pęknięć szkliwa.

 • Zbyt intensywne szczotkowanie zębówniszczone zęby przez zbyt mocne szczotkowanie

  Chociaż myjąc zęby, stosujemy się do podstawowego wymogu ich higieny, warto pamiętać, aby robić to w odpowiedni sposób. Jeśli nasza szczoteczka już po krótkim czasie użytkowania wygląda na bardzo zniszczoną, to może być znak, że myjemy zęby ze zbyt dużą siłą. Zbyt intensywne szczotkowanie zębów może prowadzić do ścierania się szkliwa  i powstawania ubytków, urazów mechanicznych dziąseł oraz ich stanów zapalnych. Pamiętaj także, że każdy z nas ma inną wrażliwość zębów i nie zawsze wybór najtwardszej szczoteczki jest dobry. Może nam się wydawać, że im twardsza szczoteczka, tym lepiej wyczyszczone zęby. Nic bardziej mylnego - dobierz szczoteczkę odpowiednio do wrażliwości swoich zębów i dziąseł.

 • Używanie zębów zamiast narzędzi

  Pewnie nie raz pomagałeś sobie zębami przy otwieraniu różnych przedmiotów lub przy innych czynnościach. Otwieranie czipsów, butelek, (czasami nawet metalowych kapsli!), rozłupywanie orzechów zębami jest dla nich wielkim niebezpieczeństwem. Takie nawyki mogą bardzo szybko doprowadzić do ukruszenia zębów, urazów dziąseł, a nawet do złamania zębów!

 • Obgryzanie paznokci

  To, jak i gryzienie innych przedmiotów np. ołówków, czy zauszników okularów jest częstym nawykiem wielu ludzi. Nie ma prostszego sposobu na wprowadzanie do jamy ustnej milionów bakterii. Nawyki obgryzania bardzo często prowadzą do powstawania stanów zapalnych i infekcji w jamie ustnej.

 • Ssanie kciuka

  Wbrew pozorom ten nawyk nie dotyczy jedynie małych dzieci, jednak to im zagraża najbardziej. Niewyeliminowanie tego nawyku może doprowadzić do nieprawidłowego ułożenia się rosnących zębów, co w przyszłości skutkuje wadami zgryzu. Ponadto ssanie kciuka może powodować problemy z przeżuwaniem przez zaburzoną pracę mięśni.

 • Palenie papierosów

  Jeden z najniebezpieczniejszych nawyków, jakie możemy mieć. Poza zagrożeniem dla zdrowia całego organizmu, palenie papierosów prowadzi do żółknięcia zębów, powstawania kamienia nazębnego, paradontozy oraz wielu innych schorzeń.

Jeśli nie chcesz narażać swoich zębów na niepotrzebne urazy, postaraj się zwalczyć złe nawyki. A jeśli doznałeś uszkodzenia się zębów w skutek wyżej wymienionych lub podobnych czynności, umów się na wizytę u lekarza. Dentysta pomoże Ci w naprawieniu powstałych szkód.