Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Objawy chorób jamy ustnej i zębów - nie lekceważ ich!

niepokojące objawy
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Pacjenci bardzo często lekceważą objawy chorób w jamie ustnej i reagują dopiero wtedy, gdy odczuwają silny ból zęba. To duży błąd, gdyż często ból zęba wskazuje na zaawansowany stopień choroby. W dzisiejszym artykule opiszemy objawy, których nie powinno się lekceważyć. Jeśli zaobserwujesz któreś z nich u siebie, zgłoś się do dentysty. 

Wydawać by się mogło, że do dentysty należy zgłosić się tylko wtedy, gdy boli nas ząb. Jest to błędne przekonanie, ponieważ jesteśmy narażeni nie tylko na choroby zębów, ale także języka czy dziąseł. Co więcej każda z nich może być powiązana lub spowodować inną. 

Choroby dziąseł

Wiedziałeś, że to właśnie choroby dziąseł najczęściej powodują utratę zębów? To dlatego nie należy bagatelizować problemów z dziąsłami. Reakcja na poniższe objawy pozwoli Ci uniknąć poważnej choroby, jaką jest paradontoza. Zgłoś się do lekarza, jeśli zauważysz u siebie: 

  • utrzymujące się krwawienie dziąseł 
  • obrzęk dziąseł (stan zapalny, opuchlizna) 
  • odsłonięcie szyjek zębowych, tzw. cofanie się dziąseł 
  • rozchwianie zębów 

Choroby zębów

Większość chorób zębów można wyleczyć całkowicie, jeśli rozpocznie się leczenie w początkowej fazie choroby. Lekceważenie objawów prowadzi najczęściej do nieodwracalnych zmian, co skutkuje koniecznością nawet usunięcia zęba. Tych objawów nie należy lekceważyć: 

  • ropień powstały w okolicy zęba 
  • nadwrażliwość na ciepłe i zimne pokarmy 
  • przebarwienia na zębach - białe plamki lub przezroczyste miejsca na szkliwie 

Choroby języka 

Język jest narządem często pomijanym przy ogólnie pojętej higienie jamy ustnej. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że jest on narażony na jakieś choroby. Jest ich całkiem sporo, a wśród nich najpopularniejsze to stan zapalny, afty, grzybica, liszaj płaski. Zwróć uwagę na: 

  • biały lub brązowy nalot na języku
  • bolące zmiany - np. pęcherze/krosty 
  •  utrzymujący się nieprzyjemny zapach z ust 

Pamiętaj, że w dbaniu o zdrowie jamy ustnej bardzo ważna jest samoobserwacja. Nie lekceważ żadnych zmian, które zachodzą w Twojej jamie ustnej, gdyż nawet te niepozorne mogą przyczynić się do rozwoju choroby. Nie zapominaj też o profilaktyce stomatologicznej, gdyż czasem tylko lekarz jest w stanie rozpoznać pierwsze objawy poważniejszych zmian.