Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Objawy chorób jamy ustnej i zębów - nie lekceważ ich!

Kobieta trzymająca się za policzek z powodu bólu zęba
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Pacjenci bardzo często lekceważą objawy chorób w jamie ustnej i reagują dopiero wtedy, gdy odczuwają silny ból zęba. To duży błąd, gdyż często ból zęba wskazuje na zaawansowany stopień choroby. W dzisiejszym artykule opiszemy objawy, których nie powinno się lekceważyć. Jeśli zaobserwujesz któreś z nich u siebie, zgłoś się do dentysty. 

Wydawać by się mogło, że do dentysty należy zgłosić się tylko wtedy, gdy boli nas ząb. Jest to błędne przekonanie, ponieważ jesteśmy narażeni nie tylko na choroby zębów, ale także języka czy dziąseł. Co więcej każda z nich może być powiązana lub spowodować inną. 

Choroby dziąseł

Wiedziałeś, że to właśnie choroby dziąseł najczęściej powodują utratę zębów? Nieleczone stany zapalne w jamie ustnej często powodują osłabienie zębów, co może doprowadzić do ich rozchwiania, a w niektórych przypadkach nawet do wypadnięcia. To dlatego nie należy bagatelizować problemów z dziąsłami. Reakcja na poniższe objawy pozwoli Ci uniknąć poważnej choroby, jaką jest paradontoza. Zgłoś się do lekarza, jeśli zauważysz u siebie:

 • utrzymujące się krwawienie dziąseł 
 • obrzęk dziąseł (stan zapalny, opuchlizna) 
 • odsłonięcie szyjek zębowych, tzw. cofanie się dziąseł 
 • rozchwianie zębów 
 • nadwrażliwość dziąseł
 • cofanie się dziąseł 

Nieleczone stany zapalne jamy ustnej nie pozostają obojętne dla całego organizmu. Zwiększają ryzyko zachorowania na wiele innych chorób lub mogą zaostrzyć ich przebieg. Mogą one mieć wpływ na pojawienie się lub rozwój chorób takich jak schorzenia układu sercowo-naczyniowego, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca czy osteoporoza. U pacjentów z chorobami dziąseł zwiększa się ryzyko choroby wieńcowej aż o 25%! Ponadto, u kobiet w ciąży choroby przyzębia mogą wywołać przedwczesny poród lub obniżyć masę urodzeniową dziecka. 

Choroby zębów

Większość chorób zębów można wyleczyć całkowicie, jeśli leczenie rozpocznie się odpowiednio wcześnie, w początkowej fazie choroby. Lekceważenie objawów prowadzi najczęściej do nieodwracalnych zmian, co może doprowadzić nawet do ekstrakcji zęba. Główną przyczyną chorób zębów są bakterie, które mogą przedostać się do innych części organizmu i spowodować szereg innych schorzeń. Objawy, których nie należy lekceważyć: 

 • ropień powstały w okolicy zęba 
 • nadwrażliwość na ciepłe i zimne pokarmy 
 • przebarwienia na zębach - białe plamki lub przezroczyste miejsca na szkliwie 

Choroby języka 

Język jest narządem często pomijanym przy ogólnie pojętej higienie jamy ustnej. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że jest on narażony na jakieś choroby. Jest ich całkiem sporo, a wśród nich najpopularniejsze to stan zapalny, afty, grzybica, liszaj płaski. Zwróć uwagę na: 

 • biały lub brązowy nalot na języku
 • bolące zmiany - np. pęcherze/krosty 
 •  utrzymujący się nieprzyjemny zapach z ust 

Kobieta z bólem zęba u dentysty trzyma się za policzek

Profilaktyka 

Aby uniknąć chorób jamy ustnej należy wprowadzić zdrowe nawyki do codziennego życia, takie jak:

 • Prawidłowa higiena jamy ustnej - szczotkowanie zębów, języka i wnętrza policzków, a także nitkowanie zębów. Cały proces należy wykonać dokładnie minimum 2 razy dziennie przez 2 minuty. 
 • Odpowiednio dobrana szczoteczka - W zależności od stanu jamy ustnej należy dobrać odpowiednią szczoteczkę. Dla osób pijących dużo kawy odpowiednia będzie szczoteczka z twardym włosiem. Natomiast jeśli masz problemy z nadwrażliwością czy dziąsłam,i najlepszym wyborem będzie miękka szczoteczka. 
 • Zbilansowana dieta - jeśli codzienna dieta zawiera dużo cukru i nie ma zbilansowanych posiłków, należy zmodyfikować. Obniżenie zawartości cukru w posiłkach skutecznie przeciwdziała bakteriom próchnicowym w jamie ustnej. Ograniczenie nikotyny, kawy oraz czerwonego i innych produktów mocno barwiących będzie miało pozytywny wpływ na szkliwo, jego wygląd i kondycję. 
 • Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym - Każdy, nawet dzieci, powinien regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, co pozwoli na wczesne regowanie a pojawiające się problemu oraz da możliwość regularnego usuwania nagromadzającego się kamienia nazębnego. 

Pamiętaj, że w dbaniu o zdrowie jamy ustnej bardzo ważna jest samoobserwacja. Nie lekceważ żadnych zmian, które zachodzą w Twojej jamie ustnej, gdyż nawet te niepozorne mogą przyczynić się do rozwoju choroby. Nie zapominaj też o profilaktyce stomatologicznej, gdyż czasem tylko lekarz jest w stanie rozpoznać pierwsze objawy poważniejszych zmian.