Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Co powoduje obturacyjny bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny maska
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Choć dolegliwość ta z pozoru niewiele ma wspólnego ze stomatologią, to już zmiany w obrębie jamy ustnej stanowią poważny czynnik. Obturacyjny bezdech senny spowodowany jest nieprawidłowościami w budowie nosa czy gardła, w leczeniu natomiast wykorzystuje się także protezy.

Bezdech senny ma miejsce, gdy przez drogi oddechowy przepływa (w trakcie snu chorego) niewystarczająca ilość powietrza. Występuje dwa razy częściej w przypadku mężczyzn niż kobiet. Najważniejszy objaw choroby, mianowicie moment nie oddychania, ciężko zaobserwować, dlatego też wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na obturacyjny bezdech senny.

Na czym polega nocne zatrzymanie oddechu?

W przypadku osoby chorej, po zaśnięciu dochodzi do zapadania się języka i gardła. Przepływ powietrza (który u osób zdrowych jest jedynie lekko osłabiony) ustaje lub jest zbyt słaby. Ilość tlenu we krwi znacznie spada przy jednoczesnym wzroście dwutlenku węgla. Chory dusi się, po czym następuje gwałtowne przebudzenie, powraca prawidłowe oddychanie, organizm ponownie zapada w sen i cała sytuacja powtarza się.

Na ogół nie zapamiętuje się momentu zatrzymania oddechu. Są jednak przypadki, gdy chorzy całkowicie wybudzali się ze snu czując brak powietrza, kołatanie serca wraz z nieprzyjemnymi marzeniami sennymi. Z powodu strachu następują kłopoty z ponownym zaśnięciem.

Nocne i dzienne objawy choroby

Obturacyjny bezdech senny leczenie

W większości przypadków osoby cierpiące na bezdech to osoby z tendencją do głośnego, nieregularnego chrapania. Objawy wymienione poniżej nasilają się także z wiekiem lub po piciu alkoholu bądź objadaniu się przed snem, u osób z niedrożnym nosem, śpiących na wznak, po zażyciu środków nasennych itp.

Objawy występujące w dzień:

 • ból głowy po przebudzeniu,
 • suchość w ustach po przebudzeniu,
 • brak wypoczynku po śnie (występujące w efekcie przemęczenie skutkuje trudnościami w wykonywaniu codziennych czynności oraz kłopotami z koncentracją i pamięcią),
 • drażliwość,
 • u mężczyzn - zaburzenia potencji,

Przyczyny kłopotów z oddechem

Czynnikiem powodującym obturacyjny bezdech senny są zarówno zmiany w wyglądzie zewnętrznym, jak i nieprawidłowości w wewnątrz organizmu:

 •  nadwaga,
 •  krótka szyja,
 •  nieprawidłowo zbudowana żuchwa,
 •  wąskie drogi oddechowe,
 •  przerośnięty migdałki: gardłowy oraz podniebienne,
 • długi język,
 •  skrzywiona przegroda nosowa,
 •  obecność polipów,

Zobacz także czym grozi suchość w ustach!

Obturacyjny bezdech senny - leczenie

Zanim lekarz rozpocznie leczenie, wykonana zostaje cała seria badań: badanie polisomnograficzne, badania precyzujące miejsce zwężenia dróg oddechowych (wykonane w trakcie snu farmakologicznego), wykonanie portretu dróg oddechowych. Do wywiadu środowiskowego ewentualnie dołącza się badanie endoskopowe gardła, nosa, krtani.

W jaki sposób metody leczenia stomatologicznego pomagają w leczeniu OBS?

Dzięki protezom zostaje powiększona przestrzeń gardła. Są dwa ich rodzaje: regulujące stopień wysunięcia żuchwy oraz ustawiające w jednym położeniu. Ten rodzaj aparatu na zęby zakładany jest na noc i może stanowić alternatywę dla leczenia chirurgicznego.