Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Pierwsza wizyta u ortodonty - sprawdź, co warto wiedzieć

pierwsza wizyta u ortodonty
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Leczenie ortodontyczne, a szczególnie czas przed jego rozpoczęciem, wiąże się z wieloma niewiadomymi dla pacjenta. Co za tym idzie, także z wieloma emocjami. Najlepszym sposobem na pozbycie się obaw jest zdobycie wiedzy na temat tego, jak wygląda leczenie oraz przygotowanie do leczenia. Oczywiście wszystkich tych informacji udzieli nam ortodonta. Jednak pierwsza wizyta u ortodonty zwykle poprzedzona jest u pacjentów nerwowym oczekiwaniem. 

Pierwsza wizyta u ortodonty - jak wygląda?

Zdarza się, że pacjenci myślą, że aparat ortodontyczny zostanie im założony na pierwszej wizycie. Wynika to z niewiedzy, do której każdy pacjent ma prawo. Jednak warto wiedzieć, że pierwsza wizyta u ortodonty ma charakter informacyjny. Podczas pierwszego spotkania ortodonta dokładnie ogląda uzębienie pacjenta oraz przeprowadza z nim wywiad. który ma na celu uzyskanie informacji o stanie zębów, a także próbę ustalenia przyczyn wad zgryzu. Zlecane są także zdjęcia RTG (chyba, że pacjent przyniósł już wykonane zdjęcia ze sobą) oraz twarzy. W większości przypadków na pierwszej wizycie wykonuje się także wycisk do modeli ortodontycznych. Wszystkie te czynności prowadzą do stworzenia przez lekarza planu leczenia, który jest przedstawiany pacjentowi na kolejnej wizycie.

Wybór aparatu ortodontycznego

Jeśli pacjent nie jest zdecydowany lub przekonany co do tego, którą metodę leczenia ortodontycznego powinien wybrać, pierwsza wizyta u ortodonty jest właśnie od tego, by taką pewność zyskać. Ortodonta na podstawie oględzin zgryzu oraz oczekiwań pacjenta doradzi jaki aparat warto wybrać (metalowy, samoligaturujący, nakładki). W zależności od rodzaju wybranego aparatu różnić się może czas całego leczenia, a także jego cena.

Co warto zrobić przed pierwszą wizytą u ortodonty?

Jeśli zależy Ci na jak najszybszym rozpoczęciu leczenia, pierwsza wizyta u ortodonty powinna być poprzedzona wyleczeniem wszystkich zębów. Jeśli tego nie zrobimy, ortodonta zaleci nam to przed założeniem aparatu.

Jeśli chciałbyś rozpocząć leczenie ortodontyczne, zapraszamy do Atrii!