Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Plombowanie zęba - czym jest, czy boli i na czym polega?

plombowanie zęba
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Plombowanie zęba to zapewne jedno z mniej przyjemnych doświadczeń w naszym życiu. Wiele osób posiadających ubytek w zębie i mających przed sobą umówioną wizytę w gabinecie stomatologicznym zastanawia się czy zakładanie wypełnienia boli, ile kosztuje i jak w praktyce będzie wyglądać sam zabieg plombowania. Mając to na uwadze postaramy się w tym wpisie odpowiedzieć na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące plombowania zębów.

Czym jest plombowanie zęba?

Plombowanie zęba to potoczna nazwa popularnego zabiegu stomatologicznego, którym jest leczenie ubytków twardych tkanek zęba. Jest to prawdopodobnie najczęściej wykonywany zabieg dentystyczny w Polsce, polegający na założeniu wypełnienia ubytku, będącego z reguły efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej, złej diety czy w większości wypadków – rozwijającej się próchnicy. Czym jest ubytek zęba? To innymi słowy dziura w zębie lub inny podobny brak w strukturze zęba. W niektórych przypadkach ubytki zębów mogą powstać np. za sprawą urazu (szczerbienie czy złamanie zęba). Z racji tego, że najczęstszą przyczyną ubytków jest próchnica zębów – jej też poświęcimy najwięcej uwagi.

Czy plombowanie zęba boli?

To jedno z najczęściej padających w gabinecie stomatologicznych pytań. Odpowiedź brzmi: plombowanie czasami może boleć. Jest to w dużej mierze uzależnione od rodzaju próchnicy oraz tego jak duży ubytek powstał w zębie. Jeśli zmiana jest niewielka to nic nie poczujemy. Zazwyczaj jednak zabieg powoduje u pacjenta dyskomfort – szczególnie w trakcie wiercenia (borowania) w miejscu zainfekowanym próchnicą. Przy leczeniu dużych zmian i ubytków oraz braku przeciwwskazań zazwyczaj stosuje się przy wykonywaniu tego zabiegu znieczulenie, które znacząco poprawia komfort pacjenta w trakcie wizyty. Są pacjenci, którzy nie wyobrażają sobie borowania w zębie bez zaaplikowanego wcześniej znieczulenia, dlatego jeśli ktoś należy właśnie do tej grupy to warto przed zabiegiem poprosić stomatologa o znieczulenie.

Na czym polega plombowanie i jak wygląda zabieg plombowania zębów?

Leczenie ubytków twardych tkanek zęba to zabieg kilkuetapowy na który składają się takie czynności jak:

  • Przygotowanie pola zabiegowego – czyli zabezpieczenie leczonego zęba. Dentysta „izoluje” ząb od pozostałych tkanek poprzez umieszczenie w jamie ustnej pacjenta wacików i gazików oraz założenia ślinociągu (urządzenie do odprowadzania płynów z jamy ustnej), który zapobiegnie zalewaniu pola zabiegowego śliną i wodą.
  • Opracowanie ubytku – na tym etapie usuwa się zmienione na skutek choroby tkanki zęba, co zapobiega dalszemu rozwojowi próchnicy. Ten etap wiąże się z największym dyskomfortem a często i bólem u pacjenta. To właśnie na tym etapie, korzystając z narzędzi obrotowych, stomatolog wierci (boruje) w chorym zębie, starając się dokładnie oczyścić go z próchnicy.
  • Odbudowa zęba – założenie plomby. Lekarz ma do dyspozycji różnorodne materiały stomatologiczne. W przypadku zabiegów prywatnych najczęściej stosowanym materiałem w leczeniu ubytków jest materiał światłoutwardzalny, który jednak z racji swojej ceny nie jest refundowany przez NFZ i dlatego decydując się na wizytę z ramienia NFZ należy spodziewać się mniej estetycznego uzupełnienia w postaci ciemnych amalgamatów, które należą do jednych z najstarszych typów wypełnień. Wypełnienie materiałem światłoutwardzalnym jest estetyczne i nie różni się swoją barwą od koloru wypełnianego zęba. Zastosowanie lampy polimeryzacyjnej sprawia, że materiał ten staje się bardzo twardy już w kilkanaście sekund.
  • Dopasowanie wypełnienia i polerowanie odbudowanej powierzchni zęba. Dentysta stara się dostosować wypełnienie do zgryzu pacjenta poprzez jego szlifowanie. Na koniec wypełniony ubytek jest polerowany, dzięki czemu jego powierzchnia leczonego zęba jest taka sama co pozostałych zębów pacjenta.

Ile kosztuje plombowanie zęba?

W zależności od gabinetu stomatologicznego plombowanie zęba materiałem światłoutwardzalnym to koszt około 100 – 160 zł. Koszt znieczulenia miejscowego to około 20 zł.

Czasem plombowanie to za mało

Jeśli ubytek jest bardzo duży to plomba może okazać się niewystarczająca i wówczas – w zależności od przypadku – należy postawić na odbudowę zęba. Stosuje się wtedy wkłady inley’e, korony częściowe czy korony całkowite. Jeśli ząb nie kwalifikuje się do leczenia zachowawczego – wybieramy leczenie kanałowe (endodontyczne), którego koszt jest jednak zdecydowanie wyższy niż w przypadku plombowania. Dlatego też warto pamiętać, że próchnicy oraz innych chorób i zmian w jamie ustnej należy pozbywać się jak najszybciej, tak aby nie atakowały zębów i nie doprowadziły do większych spustoszeń.