Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Początki z ruchomą protezą zębową - to warto wiedzieć

choroby przyzębia kobieta
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Pierwsze dni z protezą zębową mogą być trudne dla pacjenta. Problemem bywa nie tylko przyzwyczajenie się do funkcjonowania z "nowymi" zębami, ale także brak komfortu psychicznego. W dzisiejszym artykule podpowiemy co robić, aby ruchoma proteza zębowa jak najszybciej przestała sprawiać dyskomfort.

Przyzwyczajenie się do protezy, jeśli jest ona dobrze dobrana, nie powinno zająć więcej niż 2-3 tygodnie. W tym czasie warto sobie pomóc i skorzystać z kilku przydatnych porad dotyczących pielęgnacji, higieny czy jedzenia.

Nadmierne wydzielanie śliny

Wielu pacjentów zwraca uwagę na to, że podczas pierwszych dni użytkowania ruchoma proteza wzmaga produkcję śliny. Takie zjawisko jest zupełnie normalne. Pomocne w tej sytuacji bywają miętówki lub landrynki, dzięki nim łatwiej poradzić sobie z nadmierną ilością śliny.

Otarcia i afty

Pierwsze dni z protezą zębową to duża zmiana dla jamy ustnej. W efekcie proteza może spowodować otarcia dziąseł i błony śluzowej, czasem także powstawanie aft. W trakcie dnia warto przepłukiwać jamę ustną chłodną wodą - to ukoi dyskomfort. Warto też wspomóc się specjalnym żelem, który chłodzi i przyśpiesza gojenie podrażnień w jamie ustnej.

Jedzenie

Do spożywania pokarmów w protezie trzeba się przyzwyczaić. Z tego powodu w pierwszych dniach najlepiej spożywać miękkie pokarmy, które nie wymagają silnego gryzienia. Ponadto warto uważać, by części pokarmów nie dostały się pod protezę - mogą one wywołać podrażnienia. Żeby uniknąć przesuwania się protezy w trakcie jedzenia, spróbuj przeżuwać pokarm zębami po obydwu stronach.

Mówienie

Ruchoma proteza zębowa może też utrudniać mówienie na początku użytkowania. Jeśli czujesz się niepewnie, poćwicz przed lustrem mówienie w protezie. Mów spokojnie, przełykaj ślinę. Nim się spostrzeżesz, mówienie w protezie nie będzie sprawiać Ci już problemów.

Pamiętaj, że ruchoma proteza zębowa ma Ci pomóc. Nie krępuj się, że jesteś jej użytkownikiem - wiele osób ją nosi i być może nawet tego nie zauważasz. Nie bój się także zgłosić do protetyka, jeśli Twoja proteza nie do końca Ci pasuje. Twój komfort jest najważniejszy i proteza musi być idealnie dopasowana.