Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Powikłania po wyrwaniu zęba - na co trzeba uważać?

powikłania po wyrwaniu zęba
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Ekstrakcja zęba to niewątpliwie spora ingerencja w organizm człowieka, który czasami buntuje się przeciwko niej lub ma trudności, aby sobie z nią poradzić. Stąd właśnie mogą wziąć się powikłania po wyrwaniu zęba. Na jakie trudności należy uważać? Odpowiadamy w artykule!

Decyzję o ekstrakcji zęba dentysta podejmuje najczęściej, gdy chory ząb jest nie do wyleczenia. Po zabiegu wyrwania zęba, warto stosować się do kilku rad, o których pisaliśmy w artykule "zalecenia po wyrwaniu zęba". Niestety, zdarza się tak, że mimo poprawnie przeprowadzonego zabiegu oraz stosowania się pacjenta do zaleceń, pojawiają się powikłania. Mogą być one wynikiem indywidualnych predyspozycji pacjenta lub różnych chorób organizmu. Najczęściej jednak pojawiają się u pacjentów, którzy nie przestrzegają zaleceń pozabiegowych.

Powikłania po wyrwaniu zębawyrywanie zęba powikłania

Krwawienie

Po wyrwaniu zęba lekarz tamuje krwawienie z zębodołu za pomocą gazików oraz specjalnej "gąbeczki", która rozpuszcza się w ranie, sklepiając ją. Po około dwóch godzinach krwawienie powinno ustać, a w miejscu rany powinien pojawić się skrzep. Zdarza się jednak, że krwawienie nie ustaje i pacjent zmaga się z nim zdecydowanie za długo. taka sytuacja ma miejsce np. gdy uszkodzi skrzep lub w przypadku problemów z krzepliwością krwi. Jeśli krwawienie po wyrwaniu zęba nie ustaje w ciągu kilku godzin po zabiegu, należy zgłosić się do dentysty, który przeprowadzał ekstrakcję.

Ból sąsiednich zębów

Ciężko nazwać tę przypadłość powikłaniem, gdyż jest naturalnym wynikiem naruszania zębów. Występuje bardzo często, szczególnie gdy wyrywany ząb jest ciasno otoczony sąsiednimi zębami. By dentysta mógł dotrzeć do wyrywanego zęba oraz dokonać ekstrakcji, często "obrusza" sąsiednie zęby ze względu na brak przestrzeni między zębami. Taki ból można porównać do dyskomfortu po długotrwałym zaciskaniu zębów, np w czasie snu. Mija on zwykle po około dobie.

Szczękościsk

To powikłanie może pojawić się po ekstrakcji ósemek, tzw. zębów mądrości. Spowodowane jest odruchowym przykurczem mięśni zaciskających szczęki (w wyniku urazu - ekstrakcji) lub zakażeniem okolic tych mięśni. Szczękościsk objawia się trudnością w otwieraniu jamy ustnej, ograniczeniem tej zdolności. Jeśli zauważymy u siebie szczękościsk po ekstrakcji zęba, należy bezzwłocznie udać się do dentysty. W ramach niwelowania szczękościsku stosuje się naświetlania specjalistycznymi lampami, ćwiczenia oraz odpowiednio dobrane przez lekarza leki.

Zapalenie zębodołu

Zapalenie zębodołu często wiąże się z pojawieniem ropy w zębodole lub jego bliskiej okolicy. Spowodowane jest zakażeniem skrzepu przez bakterie jamy ustnej. W takim przypadku nie warto czekać, a udać się do dentysty, który umieści w zapalonym zębodole lekarstwo, które zazwyczaj bardzo szybko likwiduje problem.

Jeśli po wyrwaniu zęba zauważysz u siebie któreś z omówionych powikłań lub inne niepokojące objawy, nie lekceważ tego! Zgłoś się do dentysty, by jak najszybciej zlikwidować problem.