Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Próchnica butelkowa u dzieci - co to takiego i jak jej zapobiegać?

próchnica butelkowa
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Próchnica butelkowa stanowi poważne zagrożenie dla zębów mlecznych już w okresie niemowlęctwa. Jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnego wypadania zębów mlecznych. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy czym jest próchnica butelkowa i jak jej zapobiegać.

Czym jest próchnica butelkowa?

Próchnica butelkowa zagraża dzieciom, które karmione są butelkami, ale także tym karmionym piersią, a dokarmianych butelką. Próchnica butelkowa bierze się z długiego kontaktu napoju z ząbkami dziecka. Podczas picia z butelki zęby mają dużo dłuższy kontakt z napojem, który często bogaty jest w cukry. Herbatki, soczki, a nawet mleko - im dłużysz kontakt z zębami mają te napoje, tym gorzej. Wyjątkowo niekorzystną sytuacją dla ząbków dziecka jest podawanie tych napojów w nocy, podczas zasypiania. Podczas snu zmniejsza się wydzielanie śliny, a co za tym idzie naturalny proces oczyszczania zębów jest osłabiony.

Próchnica butelkowa - jak jej zapobiegać?mycie zębów u dzieci

  • Podawaj dziecku wodę niegazowaną do picia - jak najszybciej to możliwe, przyzwyczajaj dziecko do picia wody. Im częściej maluch będzie pił "czystą" wodę, tym bardziej będzie nauczony, by robić to w przyszłości.
  • Myj dziecku zęby od momentu pojawienia się pierwszego ząbka.
  • Staraj się nie usypiać dziecka "przy butelce".
  • Nie słódź herbat, soków i innych napojów, które podajesz swojemu dziecku.
  • Jak najszybciej odstaw butelkę. Gdy tylko Twoja pociecha będzie na to gotowa, karm ją za pomocą łyżeczki i podawaj napoje z kubeczka.
  • Nie zarażaj dziecka swoimi bakteriami! Rodzice bardzo często oblizują smoczki i łyżeczki swoich dzieci, by je "oczyścić". Jednak takie działanie może przynieść efekt odwrotny do oczyszczania. Kontakt takich przedmiotów ze śliną dorosłego, może spowodować, że bakterie przedostaną się do jamy ustnej dziecka. Pamiętaj, że próchnica jest zaraźliwa!
  • Kontroluj stan uzębienia dziecka u dentysty. Początkowe stadia próchnicy da się wyleczyć.
  • W przypadku pojawienia się próchnicy, bez zwlekania należy rozpocząć leczenie. Nieleczenie zębów mlecznych jest bardzo złym nawykiem niektórych rodziców, gdyż uważają, że mleczaki i tak wypadną - nie powielaj takiego błędu!

Sprawdź też: Jak dieta wpływa na rozwój zgryzu u dziecka?

Warto mieć na uwadze także to, że mleko matki także zawiera cukier. Z tego względu o higienę zębów malucha należy dbać także, gdy jet ono karmione tylko piersią.