Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Jak dieta wpływa na rozwój zgryzu u dziecka?

rozwój zgryzu u dziecka
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

O tym, że to co jemy ma wpływ na zdrowie naszych zębów, wiedzą chyba wszyscy. Lecz czy wszyscy wiedzą, że dieta ma także wpływ na rozwój zgryzu dziecka. W dzisiejszym artykule opowiemy, co powinno znajdować się w diecie dziecka, a czego należy unikać.

Już od pierwszych miesięcy życia dieta dziecka ma wpływ na to, jak kształtować się będzie jego zgryz w przyszłości. Na to co i w jaki sposób je nasze dziecko jest bardzo istotne zarówno w okresie niemowlęctwa, gdy pociecha nie ma jeszcze pierwszych ząbków, jak i w późniejszych etapach dzieciństwa.

Karmienie piersią lub butelką a rozwój zgryzu

Decyzja o sposobie karmienia dziecka jest sprawą bardzo indywidualną. Część kobiet nie może lub nie chce karmić piersią i ich decyzję należy w pełni szanować. Ze stomatologicznego punktu widzenia widoczna jest jednak przewaga na korzyść zdrowia przy karmieniu piersią. Dlaczego? Otóż sposób w jaki dziecko musi układać szczękę i wysuwać żuchwę podczas ssania piersi, pomaga w kształtowaniu się szczęk oraz prawidłowemu rozwojowi mięśni twarzoczaszki. Dzięki temu w przyszłości zęby mają większą szansę, aby ustawiać się prawidłowo. Ponadto naturalne mleko matki nie powoduje próchnicy, co może zdarzyć się w przypadku mleka modyfikowanego.

Jeśli dziecko karmione jest butelką, warto zadbać o to, by możliwie wcześnie została ona odstawiona. Długotrwałe przyjmowanie pokarmów z butelki może prowadzić do wychylenia się zębów przednich. Ponadto podczas picia z butelki, pokarm obmywa ząbki dziecka, co z kolei w prosty sposób może doprowadzić do próchnicy.

Sprawdź czym jest próchnica butelkowa

Próchnica często prowadzi do konieczności ekstrakcji zębów mlecznych. Przestrzenie powstałe w wyniku usunięcia zębów powodują przesuwanie się pozostałych, a co za tym idzie zgryz nie kształtuje się prawidłowo.

Jaki wpływ na rozwój zgryzu ma gryzienie?

Od okołu 6 miesiąca życia powinno się wprowadzać do jadłospisu dziecka pokarmy o konsystencji stałej. W ten sposób dziecko nauczy się gryzienia (tak, gryzienia trzeba się nauczyć!;)). Zamiast podawać dziecku gotowe przecierki, daj mu ugotowaną marchewkę lub miękki owoc, np. banana. Nauczenie dziecka gryzienia i żucia jest bardzo ważne. Wykonywanie tych czynności angażuje do pracy mięśnie twarzy, żuchwy, języka - ma to niebagatelny wpływ na rozwój się zgryzu.

Co powinno się znaleźć w diecie dziecka?

Pokarmy bogate w:

  • witaminę D3
  • wapń
  • kwasy tłuszczowe omega 3
  • witaminę C
  • produkty o różnorodnej konsystencji (np. gotowane, niezmielone warzywa, by dziecko mogło samodzielnie gryźć)