Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Próchnica u dzieci - jak z nią walczyć?

próchnica u dzieci
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Próchnica u dzieci to poważny problem w naszym społeczeństwie. Liczby dotyczące tej choroby są zatrważające - ponad 60% trzylatków ma próchnicę, natomiast wśród osób do  18 r.ż. już ponad 90%. Takie wartości utrzymują się już od kilku lat i niestety nie maleją, chociaż próchnica jest bardzo niebezpieczną dla zdrowia zębów przypadłością. Z tego względu niezwykle ważna jest edukacja zarówno rodziców, jak i dzieci w tym temacie. W dzisiejszym wpisie przedstawimy porady, które pomogą w zapobieganiu próchnicy na co dzień. 

Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy, zęby mleczne wymagają takiej samej higieny, jak zęby stałe. Błędne jest przekonanie, że o mleczaki nie trzeba dbać, bo i tak wypadną. Próchnica jest chorobą, która najczęściej atakuje pierwsze zęby u dzieci. Warto pamiętać także, że próchnica jest chorobą zaraźliwą i bardzo szybko rozprzestrzenia się na inne zęby. Ponadto, gdy dziecko jest w okresie posiadania uzębienia mieszanego (zarówno mleczaki, jak i pierwsze zęby stałe), próchnicą są zagrożone zęby, które będą z dzieckiem już do końca życia. Dlatego od najmłodszych lat należy zapobiegać rozwojowi próchnicy. 

Napoje bez cukru

Ciężko uniknąć napojów, które całkowicie nie zawierają cukrów - jednak można wybierać takie, które zawierają cukry naturalne i poza nimi dostarczają także inne cenne składniki. Tak więc najlepiej, aby nauczyć dziecko pić czystą wodę mineralną. Wiadome jest, że nie zmusimy dziecka do picia jedynie wody. Pamiętaj jednak, że podając inne napoje można wybrać "mniejsze zło". Nie dosładzaj dodatkowo herbatek, podawaj dziecku świeżo wyciśnięte soki bez dodatku cukru, unikaj gazowanych i sztucznie słodzonych napojów. 

Pozwól dziecku zjeść słodycz raz a porządnie, zamiast podjadać cały dzień 

Podawanie przez cały dzień pojedynczych czekoladek czy cukierków jest dużo bardziej szkodliwe dla zębów niż zjedzenie kilku naraz. Chodzi o ty, by w ostateczności zęby miały kontakt z cukrem przez jak najkrótszy czas, a nie ciągle w mniejszych ilościach. Dlatego postaraj się wdrożyć dziecku jedzenie słodkości maksymalnie raz dziennie (oczywiście najlepiej nie codziennie :)). 

Owoce zamiast słodyczy 

Mimo tego, że owoce wydają się zdrową przekąską dla dzieci, to w nadmiarze także mogą zaszkodzić. Dlaczego? Ponieważ także zawierają cukier. Oczywiście poza nim zawierają także witaminy i minerały, czego brakuje słodyczom. Dlatego postaraj się zamiast cukierków dawać dziecku owoce. Najbardziej bezpieczne dla zębów jest jednak podawanie dziecku warzyw, niestety pociechy często nie są do nich przekonane. Trzeba znaleźć złoty środek, by zarówno dziecko, jak i zęby były zadowolone. 

Higiena jamy ustnej to podstawa

Powinno to być oczywiste dla wszystkich rodziców. Jednak nie zawsze wszyscy wiedzą np. to, że mycie zębów powinno być wdrażane od momentu wyżynania się pierwszego ząbka. Po pierwsze po to, by oczyszczać go z bakterii i resztek pokarmów, ale także po to, by wyrobić w dziecku nawyk szczotkowania przynajmniej dwa razy dziennie.

Używaj zdrowszych zamienników cukru 

Na rynku mamy do wyboru kilka rodzajów zdrowszych zamienników cukrów. Warto wdrożyć je w dietę dziecka, gdy jakieś danie lub napój wymaga słodzenia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest ksylitol, który ma właściwości przeciwpróchnicze! Na naszym blogu przeczytasz czy cukier może być zdrowy dla zębów.

Profilaktyka w gabinecie dentystycznym

Chodzi tu nie tylko o wizyty kontrolne, które są ważne, ponieważ pozwalają wykryć próchnicę we wczesnej fazie i odpowiednio szybko wdrożyć leczenie. Profilaktyczne działania obejmują także fluoryzację czy lakierowanie zębów. Są to zabiegi, dzięki którym zęby dziecka są mniej narażone na rozwój bakterii.  

Zapraszamy na wizyty profilaktyczne do Atrii zarówno dzieci, jak i dorosłych!