Na czym polega prognatyzm - choroba, którą z pokolenia na pokolenie przekazywali sobie Habsburgowie? Skąd się bierze i jak można ją leczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.
Prognatyzm to choroba polegająca na silnym wysunięciu żuchwy lub szczęki górnej. Schorzenie jest szczególnie widoczne, gdy patrzy się na twarz z profilu.
Prognatyzm - przyczyny powstawania schorzenia
- może to być wada wrodzona
- schorzenie pojawia się, gdy organizm produkuje za dużo hormonu wzrostu, powodując nadmierny rozrost tkanek - towarzyszy takim chorobom jak akromegalia i gigantyzm
- może występować równocześnie z chorobami genetycznymi, np. zespołem Crouzona
Jak objawia się prognatyzm?
Prognatyzm żuchwy:
- silnie wystająca broda
- przerośnięta, znacznie większa dolna warga
- problemy z mówieniem
- utrudnione gryzienie i przeżuwanie
- ślinotok
- choroby dziąseł i próchnica
Jeśli choroba nie jest leczona, może się pogłębiać.
Leczenie
W celu zniwelowania objawów choroby stosuje się leczenie ortodontyczne lub ortodontyczno-chirurgiczne. Leczenie rozpoczyna się od wykonania zdjęcia RTG, zrobienia odcisku zębów, następnie stomatolog dobiera odpowiedni aparat ortodontyczny. Jednak w przypadku tej choroby zdecydowanie lepiej sprawdza się leczenie chirurgiczne. Zabieg może polegać na skorygowaniu deformacji jedynie w żuchwie, może też mieć na celu skrócenie trzonu żuchwy oraz ustawienie względem niej szczęki górnej. W przypadku nie podjęcia leczenia, wada może się pogłębiać.
Leczenie prognatyzmu obejmuje także leczenie choroby towarzyszącej, np. gigantyzm, akromegalia czy zespół Crouzona.
Osoby, u których choroba ta ma podłoże genetyczne, a planują potomstwo, powinny skontaktować się z genetykiem w celu ustalenia prawdopodobieństwa wystąpienia choroby u potomków. Niestety, jeśli prognatyzm ma podłoże genetyczne, nie można wyeliminować jej ewentualnego wystąpienia u dzieci, jednak można ocenić prawdopodobieństwo zachorowania.