Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Protezy akronowe - co warto o nich wiedzieć?

proteza akronowa
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Protezy akronowe (acronowe) to jeden z rodzajów uzupełnienia protetycznego ruchomego. Są rozwiązaniem względnie nowym, ale już cieszą się dużą popularnością wśród pacjentów. W dzisiejszym artykule przedstawimy charakterystykę tych protez. Sprawdź, dlaczego protezy akronowe są tak chętnie wybierane przez pacjentów!

Obecnie gabinety dentystyczne oferują wiele rodzajów uzupełnień protetycznych, które dzielą się na stałe i ruchome. Te drugie to popularne protezy zębowe, które są rozwiązaniem tańszym niż uzupełnienia stałe, np. implanty. Protezy ruchome zwykle kojarzą się z niskim komfortem, jednak dzięki rozwojowi protetyki, gabinety oferują coraz to nowsze i wygodniejsze rozwiązania. Jednym z nich są właśnie protezy akronowe.

Jak wyglądają protezy akronowe? 

Ten rodzaj protez wykonany jest z akronu, czyli termoplastycznego tworzywa o jasnoróżowej, nieco przeźroczystej barwie. Dzięki temu osiąga się bardzo dobry efekt estetyczny. Materiał ten jest elastyczny i dopasowuje się do wnętrza jamy ustnej pacjenta. Co ważne - protezy akronowe nie są podatne na działanie niskich i wysokich temperatur. Oznacza to, że pacjenci nie muszą zwracać specjalnej uwagi na temperaturę zjadanych posiłków. Ponadto protezy wykonane z akronu pozbawione są nieestetycznych metalowych haczyków, które można obserwować u pacjentów noszących tradycyjne protezy. 

Protezy akronowe - wskazania

Warto wiedzieć, że protezy akronowe są rozwiązaniem skierowanym jedynie dla osób z częściowym brakiem uzębienia. Można dzięki nim uzupełnić brak kilku zębów, jednak nie jest możliwe, by zastosować je w przypadku całkowitego bezzębia. Protezy z akronu są więc alternatywą dla protez szkieletowych. 

Zalety protez akronowych 

  • Bardzo duża wytrzymałość akronu - protezy są bardzo wytrzymałe i niepodatne na zniszczenia.
  • Duża estetyka protezy, dzięki kolorowi materiału, proteza jest praktycznie niewidoczna.
  • Komfort podczas noszenia, zminimalizowane ryzyko powstawania podrażnień i otarć.
  • Brak stwierdzonych przypadków reakcji alergicznych na akron. 
  • Brak mocowania nieestetycznymi metalowymi haczykami. 
  • Niska chłonność tworzywa, która pozwala utrzymać odpowiednią higienę i zapobiega rozwojowi bakterii. 

Do zalet protez akronowych można także zaliczyć ich cenę, która jak na wygodę i estetykę uzyskaną dzięki takiej protezie, jest stosunkowo niska. W Centrum Stomatologicznym ATRIA proteza akronowa kosztuje 2500 zł. 

Zapraszamy na wizytę do Atrii, oferujemy szeroki wybór uzupełnień protetycznych, m.in. protezy akronowe.