Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Przegląd stomatologiczny - jak powinien przebiegać?

przegląd stomatologiczny
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Przegląd stomatologiczny to jeden z podstawowych kroków w dbaniu o zdrowie zębów oraz jamy ustnej. Wielu pacjentów stresuje się nawet wizytami kontrolnymi. Niepotrzebnie - wystarczy wiedzieć, co czeka nas na takiej wizycie i jak powinna ona przebiegać. 

Wizyty kontrolne u stomatologa powinny być u nas systematycznym nawykiem, takim jak mycie zębów. Na przegląd stomatologiczny powinniśmy się udać przynajmniej dwa razy do roku. Dzięki temu, będziemy mogli na bieżąco kontrolować stan uzębienia oraz odpowiednio szybko rozpocząć leczenie, jeśli będzie taka potrzeba. Ponadto na takiej wizycie będziemy mogli uzyskać od lekarza wskazówki dotyczące odpowiedniej pielęgnacji zębów, jak np. prawidłowej techniki mycia zębów.

Przed wizytą - o czym należy pamiętać?

Jeśli należysz do grona osób, u których wizyta w gabinecie dentystycznym wywołuje duży stres, warto zdobyć wszystkie niezbędne informacje przed jej odbyciem. Podczas umawiania się na przegląd stomatologiczny dopytaj o wszystkie szczegóły związane z przewidywanym czasem wizyty oraz ewentualnymi kosztami. Dobre poinformowanie o szczegółach wizyty pozwoli Ci zwalczyć zbędny stres.

Jak wygląda przegląd stomatologiczny?przegląd stomatologiczny

Na początku wizyty kontrolnej stomatolog może zapytać Cię o ogólny stan zdrowia, przyjmowane na stałe leki i o to czy chorujesz na przewlekłe choroby. Jeśli miałeś wykonane zdjęcie RTG, zostanie ono przeanalizowane. Ponadto dentysta sprawdzi stan dziąseł i błon śluzowych w jamie ustnej oraz języka. Przeprowadza także kontrolę plomb, które pacjent ma założone na zębach.

W przypadku, gdy okazuje się, że zęby wymagają podjęcia leczenia, dentysta przedstawia nam możliwe opcje oraz wyznaczane są kolejne wizyty. 

Na wizycie kontrolnej możemy poprosić lekarza, aby wykonał prosty i szybki zabieg usuwania kamienia nazębnego, który powinien być wykonywany min. co pół roku. Zabieg ten jest bezbolesny.

Przegląd stomatologiczny jest bardzo ważnym elementem profilaktyki stomatologicznej. Dlatego nie lekceważ wizyt kontrolnych. Stomatolog Katowice - zapisz się już dziś!