Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Remineralizacja zębów, czyli o tym jak wzmocnić zęby

remineralizacja zębów
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Mocne i zadbane szkliwo to podstawa zdrowia zębów. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie czym jest remineralizacja zębów oraz w jaki sposób możemy do niej doprowadzić. Zapraszamy do lektury!

Jakiś czas temu pisaliśmy na naszym blogu o demineralizacji szkliwa polegającej na osłabianiu się kondycji, z kolei w tym artykule opowiemy o zjawisku przeciwnym do demineralizacji, czyli o remineralizacji szkliwa. Jest to proces uzupełniania ubytków mineralnych szkliwa, czyli wzmacniania i odbudowy zębów.

Jak wygląda remineralizacja szkliwa zębów u dentysty?

Zabieg wykonywany w gabinecie dentystycznym mający na celu remineralizację szkliwa polega zazwyczaj w pierwszej kolejności na dokładnym oczyszczeniu zębów z osadu nazębnego (najczęściej za pomocą piaskowania). Następnym etapem po oczyszczeniu zębów jest fluoryzacja. Zaleca się także stosowanie produktów do higieny zębów w domu.

próchnica zębów a choroby

Domowe sposoby na wzmocnienie szkliwa - dbaj o remineralizajcę

Poza remineralizacją szkliwa w gabinecie stomatologicznym, warto także na co dzień samodzielnie dbać o wzmacnianie szkliwa zębów. Najlepsze domowe sposoby na wzmocnienie szkliwa to miedzy innymi:

 1. Stosuj odpowiednią dietę
  Aby szkliwo było mocne i trwałe, potrzebuje odpowiednich składników odżywczych, które należy dostarczyć organizmowi poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Szczególnie istotne dla szkliwa są wapń, magnez, fosfor, żelazo i cynk. Warto pamiętać także o witaminach A i D.
 2. Ogranicz spożywanie kwasu fitynowego
  Jeśli masz słabe kości, problemy ze szkliwem i tzw "słabe zęby" zwróć uwagę na ilość spożywanego przez Ciebie kwasu fitynowego. Najwięcej tego rodzaju kwasu znajduje się w soi, fasoli, siemieniu lnianym, a także w produktach razowych i pełnoziarnistych. Kwas fitynowy ogranicza przyswajanie minerałów istotnych dla kości oraz zębów (czyli wapnia, magnezu, fosforu, żelaza i cynku).
 3. Nie myj zębów bezpośrednio po jedzeniu
  Może to uszkodzić szkliwo, szczególnie po spożyciu owoców oraz słodkich pokarmów i słodzonych, gazowanych napojów. Po jedzeniu możesz przepłukać jamę ustną wodą, a po około 30 minutach, gdy pH w jamie ustnej wróci do normy, umyć zęby.
 4. Zamień biały cukier na ksylitol
  Biały cukier powoduje m.in. powstawanie próchnicy, z kolei ksylitol przywraca prawidłowe pH w jamie ustnej, zapobiega rozwojowi bakterii oraz poprawia wchłanialność wapnia.
 5. Kontroluj stan zębów
  Każdy z nas powinien stale kontrolować stan swoich zębów, jednak osoby zmagające się z pewnymi chorobami, powinny robić to częściej. Do chorób mających negatywny wpływ także na szkliwo zębów zalicza się:
 • refluks żołądkowy
 • zaburzenia odżywiania (anoreksja i bulimia)
 • alkoholizm
 • niedoczynność tarczycy
 • zgaga

Jeśli Twoje szkliwo wymaga remineralizacji, zapraszamy do gabinetów Atrii - dentysta Katowice