Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Retainer, czyli aparat retencyjny - jak działa i czy jest konieczny?

retainer
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Okres noszenia aparatu ortodontycznego to najczęściej czas skrupulatnej obserwacji efektów oraz oczekiwania na dzień zakończenia leczenia, czyli odklejenie aparatu stałego. Wtedy to już w pełni możemy cieszyć się nowymi, prostymi zębami. Jednak na tym leczenie ortodontyczne się nie kończy. Po zdjęciu aparatu stałego nadchodzi czas na najistotniejszy etap - retencję. W tym czasie pacjenci muszą nosić retainer. Co to takiego i na czym polega retencja? Odpowiadamy w artykule!

Retainer - czy jest konieczny?

Bezwzględnie tak. Każdy pacjent przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego powinien być świadomy, że leczenie to nie tylko czas noszenia aparatu stałego. Oczywiście, to wtedy powstają wspaniałe efekty i często już w połowie leczenia możemy się cieszyć znacznie prostszymi zębami. Jednak po zdjęciu aparatu stałego konieczne jest, by nosić retainer. Aparat retencyjny to rodzaj aparatu, którego zadaniem jest utrzymanie nowego ustawienia zębów. Nie przestrzeganie retencji może spowodować cofnięcie się efektów leczenia. Istnieją dwa rodzaje retainerów - stałe i ruchome. Są one dużo mniej widoczne na zębach niż tradycyjne aparaty, gdyż składają się z cienkich drucików (retainery stałe przyklejane są od wewnętrznej strony zębów, więc są całkowicie niewidoczne).

Jak długo trzeba nosić retainer?zdrowy, biały uśmiech

Okres retencji uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju wyleczonej wcześniej wady, a także od wieku pacjenta. Nie ma uniwersalnego czasu noszenia aparatu retencyjnego, jest to kwestia bardzo indywidualna. Przyjmuje się, że minimalny czas retencji, to połowa czasu leczenia ortodontycznego. Zdarza się jednak, że niektórzy pacjenci muszą zakładać retainer przez kilka lat, a niektórzy też do końca życia (w niewielu przypadkach).

Podsumowanie

Pamiętaj, retainer jest konieczny po odklejeniu aparatu stałego. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza co do częstotliwości noszenia aparatu retencyjnego. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko, że leczona często przez kilka lat wada powróci.

Masz pytania dotyczące leczenia ortodontycznego? Zapraszamy do Atrii - ortodonta Chorzów i inne miasta!