Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Jaka pasta do zębów jest najlepsza? - rodzaje past do zębów

pasta do zębów
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Pasta do zębów to jeden z podstawowych produktów higieny, którego używamy kilka razy dziennie. Z tego powodu ważne jest, aby pasta dobrze dopasowana do naszych potrzeb. Co za tym idzie, nie ma najlepszej, idealnej pasty dla każdego. Ile osób, tyle potrzeb, więc dla każdego z nas, inna pasta może okazać się najlepsza. W dzisiejszym wpisie powiemy nieco na temat rodzajów past oraz ich cech szczególnych. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze pasty do zębów.

Pasta do zębów to ważny produkt w codziennej higienie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów past, co sprawia, że pacjenci często nie wiedzą, jaką wybrać. Pasty różnią się nie tylko składem, który ma wpływ na ich działanie, ale także siłą ścieralności zębiny i szkliwa. Jeśli nie jesteś pewien, jakiej pasty powinieneś używać, zapytaj o radę swojego stomatologa.

Pasta do zębów - rodzajepasta do zębów szczoteczka

  • Pasty uniwersalne - czyli te najpopularniejsze. Najczęściej wybierane przez pacjentów, którzy nie mają problemów z zębami lub nie zdają sobie z nich sprawy. Skład tego rodzaju past jest zbilansowany, a ich działanie nie skupia się na konkretnym problemie. Czyszczą zęby i dbają o ich ogólną ochronę.
  • Pasty wybielające - ich głównym zadaniem jest wybielenie zębów. Jednak należy pamiętać, że pasty wybielające dają delikatne efekty, mogą rozjaśnić zęby, jednak nigdy nie dadzą takiego efektu jak laserowe wybielanie zębów. Ich skład wzbogacony jest o substancje chemiczne, które wspomagają rozpuszczanie osadu nazębnego, a także drobinki i granulki, które w sposób mechaniczny intensywniej niż zwykła pasta oczyszczają zęby. Pamiętaj, by nie używać pasty wybielającej dłużej niż 2 miesiące!
  • Pasty do zębów wrażliwych (nadwrażliwych) - pasty te najczęściej w swoim składzie mają dodatek chlorku lub azotanu potasu. Substancje te mają na celu zabezpieczenie nadwrażliwych zębów przed silnym odczuwaniem bodźców zewnętrznych.
  • Pasty chroniące przed paradontozą - czym jest paradontoza pisaliśmy już na naszym blogu. Pasty, które mają za zadanie chronić nasze zęby przed paradontozą przede wszystkim łagodzą objawy zapalenia dziąseł i przeciwdziałają jego powstawaniu. Bardzo często w ich składzie znajdują się zioła, m.in. wyciąg z rumianku, melisy czy eukaliptusa.
  • Pasty do protez - mają skład delikatniejszy od tradycyjnych past, by nie zarysować protezy. Ich działanie skupia się głównie na oczyszczaniu protezy zębowej z resztek jedzenia i osadu nazębnego.
  • Pasty dla dzieci - najczęściej są pozbawione fluoru lub jego ilość w składzie jest niewielka. W zamian za fluor, pasty dla dzieci zawierają ksylitol, który przeciwdziała próchnicy.

Współczynniki RDA i REA - o czym informują?

Współczynniki te, często są określone na opakowaniu pasty do zębów. RDA, to współczynnik ścieralności pasty dla zębiny, natomiast REA określa ścieralność pasty dla szkliwa. Oznacza to, że im wyższa wartość danego współczynnika, tym większe właściwości ścierające pasty do zębów. Pamiętaj, że współczynniki te powinny odpowiadać kondycji Twoich zębów oraz Twoim potrzebom. Błędne jest przekonanie, że pasty z wysokimi współczynnikami RDA i REA lepiej czyszczą zęby. Wysokość RDA i REA zależy przede wszystkim od składu, a także przeznaczenia pasty. Co za tym idzie pasty do zębów wrażliwych będą miały niskie wartości tych współczynników, natomiast pasty np. dla palaczy - wysokie.