Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Ruchoma proteza zębowa - cena, rodzaje, wskazania

proteza zębowa ruchoma
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Braki w uzębieniu powinny być uzupełniane zarówno ze względów zdrowotnych, jak i estetycznych. Pacjenci mają do wyboru uzupełnienia stałe i ruchome. Rodzaj protezy powinien być dopasowany do potrzeb pacjenta, a często jest także uzależniony od tego, ilu zębów brakuje. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, kiedy zalecana jest ruchoma proteza zębowa, jaka jest jej cena i rodzaje. 

Obecnie protetyka stomatologiczna oferuje pacjentom różne rozwiązania. Wśród uzupełnień protetycznych wyróżnia się protezy ruchome i stałe, czyli np. implanty zębowe i mosty protetyczne. Wybór między poszczególnymi rodzajami protez uzależniony jest najczęściej od potrzeb pacjenta oraz możliwości finansowych. Uzupełnienia protetyczne stałe dają świetne efekty estetyczne oraz są bardziej komfortowe w użytkowaniu dla pacjenta. Są jednak przy tym odpowiednio droższe niż ruchoma proteza zębowa. Więcej na temat uzupełnień protetycznych oraz tego, dlaczego warto je stosować, pisaliśmy we wcześniejszym artykule. 

Proteza zębowa ruchoma - rodzaje 

  • Proteza zębowa szkieletowa

    Ta proteza daje bardzo dobry efekt estetyczny i jest wygodna w użytkowaniu dla pacjenta. Wykorzystuje się ją w przypadku rozległego, jednak nie całkowitego, braku zębów. Protezę zębową szkieletową mocuje się na zębach pacjenta, które wcześniej zostają okoronowane. Połączenie protezy z koronami zębowymi jest możliwe bez użycia widocznych metalowych elementów. Właśnie dzięki temu wygląd uzębienia z protezą szkieletową jest bardzo zadowalający. Jednak przez konieczność zamocowania koron zębowych jest to rozwiązanie nieco droższe od tradycyjnych protez. Cena protezy szkieletowej waha się w granicach 1700 - 2500 zł.
  • Proteza zębowa osiadająca częściowa i całkowita

    Są to najbardziej popularne protezy ruchome. Są one wykonane z tworzyw sztucznych, najczęściej z akrylu. Z tego powodu nie u wszystkich pacjentów mogą być stosowane - alergicy mogą mieć z nimi problem. Protezy osiadające stosuje się w przypadku częściowego, jak i całkowitego bezzębia. Na początku użytkowania protezy osiadającej pacjenci mogą odczuwać dyskomfort, a błony śluzowe jamy ustnej mogą zostać podrażnione. Z czasem jednak organizm przyzwyczaja się do protezy. Proteza umieszczana jest na podniebieniu i przez "zassanie" trzyma się na górnej szczęce. W przypadku protez dolnych zaleca się stosowanie preparatów mocujących, by uniknąć przesuwanie się protezy bądź jej wypadnięcie. Protezę częściową stosuje się, gdy pacjent posiada część swoich zębów. W takim przypadku protezę mocuje się za pomocą metalowych drucików (haczyków). Ten rodzaj protezy jest refundowany w ramach NFZ (przy braku min. 5 zębów w łuku zębowym) raz na 5 lat. Raz na 2 lata pacjentom przysługuje także naprawa protezy w ramach funduszu. Wykonanie takiej protezy prywatnie kosztuje od ok. 500 do 1800 zł.

Protetyka w Atrii - Oferujemy protezy ruchome osiadające IVOCLAR, MIFAM, ANTARIS, elastyczne ACRON, ACETAL. Zapraszamy do naszych gabinetów!