Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Implant zęba, most czy proteza - jakie uzupełnienie wybrać?

proteza zębowa
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Braki w uzębieniu mają negatywny wpływ nie tylko na estetykę uśmiechu i samopoczucie pacjenta. Mogą bowiem przyczynić się do poważnych zmian w zgryzie, a co za tym idzie mogą spowodować nawet konieczność usunięcia innego zęba bądź kilku. W artykule podpowiemy jakie rodzaje uzupełnień pacjenci mają do wyboru. Implant zęba, most czy proteza - sprawdź, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze.

Protetyka to dziedzina, która zajmuje się przede wszystkim odbudową braków w uzębieniu, tworząc uzupełnienia całkowicie lub częściowo zastępujące tkanki zęba. Protetyka stomatologiczna oferuje dwa rodzaje uzupełnień - ruchome i stałe. Protezy ruchome mogą być w każdej chwili wyciągnięte przez pacjenta, natomiast stałe nie dają takiej możliwości, ponieważ są na stałe przymocowane do kości lub innych zębów. Wybór rodzaju uzupełnienia zależy zwykle od ilości brakujących zębów, możliwości finansowych czy miejsca, w którym występują braki.

Rodzaje uzupełnień protetycznych

Implant zęba

Implant zęba jest obecnie metodą uzupełnienia braków w uzębieniu, która daje najlepsze efekty zarówno estetyczne jak i zdrowotne. Implant zęba to śrubka umieszczana w kości szczęki zakończona mocowaną do śrubki koroną protetyczną. Implant idealnie imituje naturalny ząb. Tworzony jest zgodnie z kolorem i kształtem zębów pacjenta. Ponadto implant zęba, dzięki temu, że jest osadzony w kości zachowuje się tak samo jak naturalny ząb. Podczas gryzienia i przeżuwania ciężar przenoszony jest na kość szczęki, a to zapobiega zanikowi kości. Implant zębowy to bardzo trwałe rozwiązanie, może służyć pacjentowi nawet do końca życia. Wadą tego rozwiązania jest cena, koszt pojedynczego implantu waha się od tysiąca do nawet 10 tysięcy złotych w zależności od stanu kości, rodzaju użytych materiałów. W Atrii koszt implantu waha się między 1750-3000 złotych.

Most

Most to tak jak implant zęba, rodzaj uzupełnienia stałego. Jest to uzupełnienie, które pomaga wypełnić brak od jednego do kilku zębów. Połączone specjalnym mostem korony protetyczne oparte są na skrajnych zębach (lub implantach). Założenie mostu wymaga tego, aby zęby "filary" były w dobrym stanie. To zapewnia stabilne podparcie dla mostu. Cena mostu waha się od 500 - 1500 zł za jeden ząb.

Proteza zębowa

Proteza zębowa jest uzupełnieniem ruchomym. Pacjent może wyjąć ją w każdej chwili. Konieczne jest jej wyjmowanie i mycie po każdym posiłku. Najpopularniejszym rodzajem protezy ruchomej jest proteza osiadająca. Może być stosowana zarówno przy braku kilku zębów jak i przy całkowitym bezzębiu. Protezy są najmniej kosztownym rozwiązaniem, jednak przy tym najmniej komfortowym. Protezy mogą przesuwać się, łamać i niszczyć, ponadto pod protezę mogą dostawać się drobinki jedzenia, co drażni podniebienie i dziąsła. Problematyczne jest także zanikanie kości pod protezą. Ten rodzaj uzupełnienia protetycznego jest refundowany przez NFZ (przy braku min. 5 zębów w łuku zębowym) raz na 5 lat. Refundowane są też naprawy protez - raz na 2 lata. W przypadku wykonywania protezy zębowej prywatnie, w zależności od rodzaju, ceny wahają się od 500 - 1800 zł.

Pamiętaj, aby po ekstrakcji zęba lub kilku zębów zgłosić się do dentysty w celu wybrania uzupełnienia protetycznego. 


W Centrum Stomatologicznym ATRIA zajmujemy się szeroko pojętą protetyką zębów. Oferujemy implanty zębów, mosty, korony, licówki oraz protezy zębowe. Serdecznie zapraszamy!