Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Sedacja wziewna - nowy sposób znieczulenia

Sedacja Wziewna
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Wiele osób odczuwa paniczny strach przed kolejną wizytą w gabinecie dentystycznym. Dobra wiadomość jest taka, że nawet z tym można walczyć. Niezawodnym sposobem okazała się być tzw. sedacja wziewna, czyli znieczulenie gazem rozweselającym.

Czym jest sedacja wziewna?

sedacja wziewna

Sedacja wziewna to metoda uspokojenia pacjenta przed zabiegiem (często wykorzystywana w stomatologii). Wykorzystując podtlenek azotu N2O, wprowadza się chorego w stan rozluźnienia, wesołości, a nawet płytkiego snu. W sedacji wziewnej pacjent utrzymuje jednak kontakt z otoczeniem, jest świadomy całej sytuacji (tzw sedacja płytka). Po zabiegu natomiast często nie pamięta się całego zdarzenia.

Stosowana u dzieci powyżej 3. roku życia kiedy nie chcą współpracować z lekarzem. Korzystają z niej również dorośli. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna, dlatego wykorzystuje się ją coraz częściej, gdy dany pacjent panicznie boi się widoku igły, gabinetu czy bólu podczas leczenia.

Działanie gazu rozweselającego

Sposób użycia sedacji wziewnej polega na założeniu na nos maski i powolnym wdychaniu N2O z dużą ilością tlenu. Sam gaz jest bezzapachowy - to maseczki mogą zawierać dany aromat. Na co najmniej 2 h przed zabiegiem nie należy spożywać żadnych posiłków.

Jeżeli przy zakładaniu maski dziecko nadal nie wykazuje chęci do współpracy, należy przerwać sedację i podać inny rodzaj znieczulenia lub przełożyć wizytę. Pamiętajmy, aby nie zmuszać do niczego najmłodszych pacjentów. Celem dentysty jest zdobyć ich zaufanie, nie zaś dodatkowo ich zniechęcać.

Po zażyciu nadtlenku azotu pacjent wprowadzony jest w częściowy stan uśpienia; stopniowo przestaje reagować na głos, dotyk, a na końcu na ból. Jeżeli pacjent znajdzie się w stanie półsnu, nie będzie pamiętał nic z zabiegu. Zażywanie gazu rozweselającego może trwa tak długo jak zabieg - limit czasowy nie jest narzucony ze względu na niską szkodliwość substancji. Po kilkunastu minutach od wyłączenia, pacjent wraca z powrotem do stanu sprzed zabiegu. U pacjentów mniej wrażliwych na ból sedacja wziewna może zastąpić znieczulenie. Jeżeli ktoś jednak źle znosi dyskomfort, powinien poprosić o dodatkowe znieczulenie.

Sedacja - inne rodzaje

Sedacja wziewna nie jest jedynym rodzajem. Znana jest również sedacja głęboka - charakteryzuje się wprowadzeniem pacjenta w stan snu, w związku z czym nie ma on kontaktu z rzeczywistością. Pozostają jedynie ruchy obronne jak kaszel, przełykanie itp. Jest to jednak droższe rozwiązanie, które dodatkowo wymaga obecności anestezjologa. Przeprowadzi on niezbędna badania oraz poda lek przed zabiegiem.

Odpowiednie znieczulenie to podstawa do sukcesu w leczeniu. Zobacz również jak dbać o inne aspekty: zdrowe dziąsła to zdrowe zęby.