Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Sen o zębach - co może oznaczać?

sen o zębach
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Często słyszy się o tym, że sny mogą być zwiastunem pewnych wydarzeń. Oczywiście, trzeba patrzeć na to z przymrużeniem oka i taki właśnie jest nasz dzisiejszy artykuł. Jeśli więc miałeś sen o zębach, sprawdź, co może oznaczać.

Trochę historii - sen o zębach w oczach naukowców

Sen o zębach jest jednym z najczęściej pojawiających się motywów sennych, wspólny dla ludzi na całym świecie. Przy szukaniu interpretacji snów trzeba wziąć pod uwagę to, że w zależności od badacza znaczenia marzeń sennych, mogą się one od siebie różnić. W starych wierzeniach ludowych, sen o zębach miał zwiastować negatywne wydarzenia, takie jak choroba czy utrata majątku. Bardziej współczesne i poparte naukowym doświadczeniem teorie przedstawiają inne znaczenie tego rodzaju snów. Austriacki neurolog Zygmunt Freud, sławny twórca psychoanalizy, uważał, że sen o zębach ma kontekst związany z seksualnością. U kobiet jest powiązany z silną chęcią posiadania potomstwa. Natomiast sen o wypadających zębach  u mężczyzn ma być wynikiem jego podświadomego strachu przed impotencją. Z kolei szwajcarski psychiatra, psycholog i naukowiec Gustaw Jung sny o utracie zębów interpretował jako obawę przed utratą zdrowia, młodości i sił.

Sen o zębach - jak można go interpretować?

Jedną z najprostszych i podstawowych interpretacji snów o zębach, jest ich podział na dwie grupy. Sen o zdrowych i pięknych zębach zwiastują powodzenie, sukcesy i dobrobyt materialny. Natomiast sen o zepsutych zębach czy sen o wypadających zębach może zwiastować niepowodzenie, ostrzega przed porażką.

Poniżej znajdziesz propozycje interpretacji różnych snów o zębach:sen o bólu zęba

  • Mycie zębów we śnie - może oznaczać, iż niepotrzebnie starasz się być przesadnie dokładnym, poprawnym, perfekcyjnym. Mówi się także, że szczotkowanie zębów we śnie zwiastuje wizytę krewnych, których dawno nie widzieliśmy.
  • Ból zębów - niezrealizowane plany i ambicje, o które nie warto zabiegać. Inną, równie częstą interpretacją jest to, że ból zęba w śnie zwiastuje dobrą życiową passę.
  • Wizyta u dentysty - sugestia, że czas rozwiązać niewyjaśnione sprawy, a nie uciekać przed nimi.
  • Sen o sztucznych zębach - oznacza, że powinniśmy uważać na nowo zawierane relacje a także zwraca uwagę na konieczność ostrożności w interesach z innymi

Jeżeli sny o zębach są u Ciebie częste, możliwe, że żadna interpretacja nie będzie słuszna.  Być może to znak, że czas na wizytę u stomatologa, a Twój organizm sugeruje Ci to we śnie. ;)