Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Co zrobić, gdy boli ząb? Skuteczne domowe sposoby na ból zęba

Ból zęba
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Ból zęba bez wątpienia jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych bólów. Gdy boli ząb, to trudno jest skupić się na czymkolwiek innym, takim jak praca czy sen. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u stomatologa. Jednak co zrobić, gdy na wizytę trzeba czekać, a ból zęba jest tak silny, że nie jest do wytrzymania? Sprawdź, jakie są domowe sposoby na poradzenie się z bólem zęba.

Ból zęba może być nie raz bardzo trudny do zniesienia – objawia się to ostrym i dokuczliwym kłuciem, uciskiem bądź pulsowaniem. Pierwsze, co przychodzi nam na myśl to: Jak pozbyć się bólu zęba? Najpierw należy zadzwonić do dentysty i umówić się z nim na wizytę. Co jeśli ból dopadnie nas późnym wieczorem lub w nocy? Pomogą nam wtedy domowe sposoby na uśmierzenie bólu zęba.

Ból zęba – przyczyny

Dlaczego ząb boli? Zęby bolą nas nie bez przyczyny. Są zmuszone „wołać” nas o pomoc, gdy ich stan nie jest taki, jaki być powinien. Zaniedbane zęby mogą być przyczyną rozwijającego się stanu zapalnego, co może skutkować infekcją zatok, serca czy nawet mózgu. Zęby bolą, gdy są uszkodzone, np. poprzez próchnicę. Zęby zaczynają być z początku wrażliwe na ciepłe i zimne posiłki oraz na słodki i kwaśny smak. Ból zęba może być spowodowany także przez ropień, odsłonięcie szyjki zębowej, powiększenie węzła chłonnego lub może to być związane z problemami ze stawem żuchwowym. Przyczyn może być bardzo wiele, jednak sami nie jesteśmy ich w stanie rozpoznać. Musimy udać się więc do stomatologa, który określi, czym spowodowany jest nasz ból zęba.

Co zrobić, aby ząb przestał boleć? Domowe sposoby na ból zęba

Poniżej znajdziesz praktyczne porady, aby uśmierzyć ból zęba. Należy jednak pamiętać, że podane sposoby działają przez krótki czas i wizyta u dentysty będzie konieczna.

 • Na lżejszy ból zęba można zażyć leki zawierające paracetamol.
 • Przy bardziej nasilonym bólu pomocne będą leki mające w składzie ibuprofen.
 • Znanym naturalnym lekarstwem jest oczywiście czosnek. Należy obtoczyć ząbek czosnku w soli, a następnie przyłożyć go do bolącego zęba. Jeśli to nie pomaga, to możesz zacząć go żuć, co nie tylko uśmierzy ból, ale także sprawi, że zęby staną się mocniejsze.
 • W przypadku stanów zapalnych, dobrym sposobem jest sięgnięcie po napar szałwii, rumianku bądź tymianku. Należy wtedy przepłukać jamę ustną ciepłym naparem.
 • Skutecznym sposobem jest żucie goździków, które działają przeciwbólowo i antybakteryjnie.
 • Jeżeli ząb, który nas boli posiada widoczny ubytek, to dobrym rozwiązaniem jest włożenie do niego waciku nasączonego olejkiem kamforowym, jodłowym lub goździkowym – skutecznie łagodzące ból zęba. Można użyć także kropli walerianowych.
 • Na bolący ząb znane są również różne płukanki do jamy ustnej. Do stworzenia jej potrzebne będą: 5-6 kropli jodyny oraz łyżeczka soli. Następnie całość rozpuścić w szklance z wodą i wymieszać. Można także stworzyć papkę z 2 łyżeczek sody rozpuszczonej w 2 łyżeczkach octu – całość wymieszać i nałożyć na bolący ząb.
 • Ból zęba nasila się, gdy leżymy, dlatego jest szczególnie dokuczliwy, gdy chcemy położyć się spać. Ból będzie łagodniejszy w pozycji siedzącej lub stojącej.
 • Gdy ząb boli nas podczas nagryzania, to istnieje możliwość, że wewnątrz zęba wytworzył się ropień. Należy wówczas jeść drugą stroną. Można też zażyć tabletkę z ibuprofenem.
 • Innym sposobem jest przyłożenie do bolącego zęba kostek lodu. Należy trzymać je przez 10-20 minut. Czynność powtarzać około 3-4 razy dziennie.
 • Alkoholowa płukanka działa przeciwbólowo i odkażająco, dlatego warto jest przepłukać nią jamę ustną. Dobrze, gdy alkohol jest schłodzony – jest wtedy skuteczniejszy. Można również posłużyć się wacikiem – nasączyć go alkoholem i przyłożyć do bolącego zęba.
 • Na uśmierzenie bólu zęba pomocne będą krople ekstraktu z wanilii. Trzeba wkropić 3 krople ekstraktu na ząb, który nas boli.
 • Skutecznym sposobem jest również ziemniak. Należy obrać go i pokroić w plastry, po czym przyłożyć jeden kawałek do zęba i trzymać go tak przez 10-15 minut.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że domowe sposoby na ból zęba są skuteczne jedynie przez krótki czas i mimo wszystko trzeba udać się do gabinetu stomatologicznego. Dentysta zbada tam stan naszych zębów oraz określi, co jest przyczyną bólu zęba i go wyeliminuje.