Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Stomatologia kiedyś - szokujące sposoby leczenia zębów!

stomatologia kiedyś i dziś
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Obecna stomatologia oferuje szereg nowoczesnych rozwiązań. Dotyczy to zarówno leczenia zębów, jak i kwestii ich estetyki. Metody te są najczęściej bezbolesne i bardzo skuteczne, a ich efektami możemy cieszyć się latami lub nawet do końca życia. Mimo to wielu pacjentów stara się omijać gabinet stomatologiczny szerokim łukiem. Do dentysty zgłaszają się w ostateczności, często zbyt późno, by móc w pełni wyleczyć ząb. 

By pokazać, że warto docenić rozwiązania stomatologii dzisiejszych czasów oraz zachęcić pacjentów do częstszego odwiedzania gabinetów stomatologicznych, warto przytoczyć historię stomatologii. Dzięki temu zyskamy pewność, że dzisiejsze rozwiązania stomatologiczne są niezwykle przyjazne dla pacjentów. :)

Stomatologia z przeszłości - kiedy ludzie zaczęli interesować się zdrowiem zębów?

Pierwszych śladów po tym, że ludzie zainteresowali się zdrowiem swoich zębów, badacze doszukali się już w czasach starożytnych. Na obszarach afrykańskich odnaleziono czaszki, gdzie w zębach były widoczne wywiercone otwory. Był to prehistoryczny początek zabiegu borowania zębów. Podobne otwory wiercone były w szczęce, blisko korzeni zębów. Mogły one służyć do osuszania ropni.

 • W starożytności ludzie zastępowali braki w uzębieniu zębami zwierząt! Mocowali je do pozostałych zębów za pomocą sznurka.
 • Częstymi praktykami w starożytnych cywilizacjach były także ekstrakcje zębów. W ówczesnym czasie jedyny sposób na poważnie chory ząb.
 • Wyrywaniem bolących zębów często zajmowali się kowale.
 • By znieczulić pacjenta przed wyrwaniem zęba, zdarzało się, że "specjalista" ogłuszał go uderzeniem w głowę.
 • Do leczenia stanów zapalnych używano różnego rodzaju ziół.

W późniejszych czasach, około XV wieku bardzo popularne stało się leczenie zębów złotem. Złoto spełniało także funkcję estetyczną - popularne były bowiem wypełnienia braków w uzębieniu złotem.

 • na początku XVI wieku Leonadro da Vinci opisał anatomię ludzkiego uzębienia, co stanowiło duży przełom w rozwoju stomatologii.
 • Badacze doszukali się udokumentowanych przypadków wypełniania zębów amalgamatem ok. XVI wieku

Szokujące metody leczenia zębów z dawnych czasów

 • płukanie jamy ustnej moczem
 • jedzenie chleba ogryzionego przez myszy na ból zęba
 • nacieranie zęba popiołem
 • ogrzewanie bolącego zęba płonącą świeczką

Podsumowanie

Metody oraz warunki leczenia zębów w poprzednich wiekach były bez wątpienia mniej przyjazne dla pacjenta niż obecnie. Stomatologia rozwinęła się niesamowicie i obecnie dzięki wykorzystywaniu nowoczesnych technologii diagnozowania i leczenia, możliwe jest często bezbolesne wyleczenie wielu chorób zębów oraz zapobieganie ich powstawaniu. Dlatego nie bój się wizyt u stolatologa - zapisz się na wizytę kontrolną już dziś