Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Studia stomatologiczne - rekrutacja, czas trwania, uczelnie

studia stomatologiczne
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Uczniowie, którzy rozważają studia stomatologiczne zwykle już na początku szkoły średniej podejmują pewne decyzje, które rzutują na ich przyszłą edukację. W dzisiejszym artykule poruszymy temat studiów na kierunku lekarsko - dentystycznym. Zapraszamy do przeczytania!

Przyszli studenci stomatologii już na etapie wyboru szkoły średniej uzależniają swoje decyzje od wymogów jakie stawiają przed nimi studia stomatologiczne. Muszą oni bowiem nie tylko zdać na maturze wybrane przedmioty, konieczne jest także bardzo dobre przygotowanie do egzaminów. Zatem szkoła średnia musi oferować odpowiedni poziom nauczania. Często też zdarza się, że konieczne jest pobieranie dodatkowych lekcji z przedmiotów ścisłych, gdyż obowiązujący materiał jest naprawdę obszerny.

Studia stomatologiczne - jakie przedmioty zdawać na maturze?

Wybór przedmiotów zdawanych na maturze uzależniony jest od wymogów uczelni, na którą chcemy aplikować. Najpopularniejszymi wymaganymi przedmiotami na poziomie rozszerzonym są biologia, chemia i fizyka. Niektóre uczelnie uwzględniają także matematykę. Warto mieć na uwadze, że nie wystarczy tylko podejść do tych egzaminów i zdać je na "jakimś" poziomie. Studia stomatologiczne, podobnie jak lekarskie, stawiają przed kandydatami bardzo wysokie wymagania. Matury z przedmiotów rozszerzonych zwykle muszą być zdane na powyżej 90%. Jednak nawet tak wysoki wynik nie gwarantuje miejsca na uczelni. O jedno miejsce ubiega się bowiem od 20 do 60 osób.

Stomatologia - studia zaoczne

Istnieje możliwość podjęcia studiów stomatologicznych zaocznie. Kandydaci muszą być przygotowani na bardzo wysokie opłaty za czesne. W zależności od uczelni rok studiów stomatologicznych kosztuje od 20 do nawet 40 tysięcy złotych za rok. Dodatkowo dochodzą opłaty za podręczniki czy ewentualne egzaminy poprawkowe.

Ile trwają studia stomatologiczne?

Studia stomatologiczne, podobnie jak medycyna, są studiami jednolitymi. Trwają pięć lat, jednak na tym się nie kończy. Po ukończeniu studiów obowiązkowy jest roczny staż, podczas którego absolwenci stomatologii mają ograniczone prawo do wykonywania swojego zawodu. Staż kończy się egzaminem państwowym, po którym składa się wniosek o przyznanie prawa do wykonywania zawodu. O tym z jakimi przedmiotami będą musieli zmierzyć się studenci stomatologi, przeczytasz w naszym poprzednim artykule na ten temat.

Studia stomatologiczne - gdzie studiować?

Praktycznie w każdym województwie jest uczelnia, która oferuje studia na kierunku stomatologia. Jednak trzeba mieć na uwadze, że uczelnie różnią się od siebie poziomem. Co za tym idzie różnią się także wymagania co do kandydatów. Z tego względu warto składać aplikację na kilka uniwersytetów, biorąc także pod uwagę te w mniejszych miastach. Studia stomatologiczne oferuje między innymi:

  • Śląski Uniwersytet Medyczny
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu

Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia w dostaniu się na wybrane studia. :)