Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Cell homing - Twoja szansa na trzecie zęby

Trzecie zęby
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Marzysz o pięknym uśmiechu, ale boisz się protezy? Chciałbyś najchętniej dostać "trzecie zęby"? Dla tych, którzy boją się protez, wynaleziono inny sposób, zwany "cell homing".

Czym jest metoda Cell Homing?

Naukowcy z USA odkryli, że za pomocą sztucznych materiałów można "odtworzyć" utraconego zęba. Ponieważ metoda cell homing dopasowuje się idealnie do szczęki, można powiedzieć, że tworzy ona "trzecie zęby". Na czym polega?

  • Na samym początku wytwarza się tzw rusztowanie (z materiałów takich jak plo-e-kaprolakton oraz hydroksyapatyt), na którym komórki macierzyste odtworzą dawny ząb;
  • Nasącza się go czynnikiem wzrostu, dzięki czemu ząb nabierze rozmiar i kształt taki sam, jak ten utracony;
  • Umieszcza się gotowy ząb w zębodole. Niektórzy twierdzą, że wykonuje się to od razu po stworzeniu rusztowania.

Dlaczego metoda ta jest lepsza od implantów

Choć implanty są w dzisiejszych czasach najnowocześniejszą metodą odtworzenia zębów, mają jednak parę wad. Przede wszystkim nie sprawdzają się w kwestii estetyki. Wiele osób myśląc o efektach niedbania o zęby, traktuje implanty jak karę. Niepożądane przez pacjentów traktowane są często jako środek odstraszający i zniechęcający.

Przeciwwskazania dla niektórych pacjentów eliminuje ich z możliwości skorzystania z implantów. Są to m.in. ciąża, nowotwory, próchnica i parodontoza, zaawansowana osteoporoza, zaburzenia układu krzepnięcia etc. O implantach pisaliśmy również tutaj.

Implanty do złudzenia przypominają prawdziwy ząb. Jednakże, samo ich wstawienie nie należy do tych najprzyjemniejszych. Z drugiej strony noszenie protez wyjmowanych także nie jest chętnie przyjmowane przez pacjentów - długi okres przyzwyczajania się oraz dokładne czyszczenie utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Zalety Cell homing'u

Wyhodowane trzecie zęby dostarczają także cenne zalety:

  • nowy ząb potrafi dostosować się do długoletnich zmian w strukturze kości szczęki;
  • metoda Cell Homing'u odbudowuje dokładnie utracony ząb; dodatkowo jego usunięcie jest prawie niemożliwe bez jego uszkodzenia;
  • całość zachowuje się jak naturalny ząb - co oznacza jednak, że brak dbania o niego może zakończyć się utratą nowo wyhodowanego implantu;

Jedno jest pewne: choć metoda nie jest jeszcze aż tak powszechna w Polsce, z pewnością może wiele wnieść w przyszłości do dziedziny stomatologii.