Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Wady zgryzu, które występują najczęściej - sprawdź na co zwrócić uwagę

wady zgryzu
04-06-2018 EKSPERT Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Wady zgryzu to problem nie tylko estetyczny, ale także zdrowotny. Dlatego niezwykle ważne jest, aby jak najwcześniej rozpocząć leczenie takich wad. Większość z nich da się zlikwidować całkowicie  poprzez odpowiednie leczenie. W dzisiejszym wpisie omówimy, wady zgryzu, które występują najczęściej. 

Wady zgryzu diagnozuje się u blisko 1/2 dzieci w wieku 7-18 lat, aby uniknąć komplikacji i ich rozwoju leczenie należy podjąć jak najwcześniej. Lekceważenie wad zgryzu może prowadzić do trudności w jedzeniu, oddychaniu czy zniekształcenia mowy. Wady zgryzu mogą także zaburzać symetrię twarzy oraz bardzo często powodują dyskomfort psychiczny pacjenta.

Przyczyny wad zgryzu

 1. wady wrodzone
 2. poród kleszczowy
 3. ssanie kciuka lub nieodpowiednio wyprofilowanego smoczka
 4. nawyk gryzienia przedmiotów (np. ołówka)
 5. zgrzytanie zębami

Rodzaje wad zgryzunajpopularniejsze wady zgryzu

 • Tyłozgryz - najczęściej diagnozowana wada zgryzu. Polega na cofnięciu żuchwy w stosunku do zębów szczęki, co w efekcie powoduje, że przednie zęby się nie stykają . Wada ta często powoduje problemy z wymową głosek s, z, c, dz (osoba z tą wadą wymawia je jak ś, ź, ć, dź).
 • Zgryz głęboki - występuje, gdy górne zęby zachodzą zbyt głęboko na zęby dolne, zakrywają powyżej 2/3 ich wysokości. Wada ta powoduje zaburzenie symetrii twarzy, ponieważ jej dolny odcinek skraca się, a odległość od brody do nosa jest nienaturalnie mała. Wada ta także powoduje trudności z wymawianiem głosek s, z, c, dz.
 • Zgryz otwarty - z tą wadą mamy do czynienia, gdy zęby górne nie stykają się z dolnymi częściowo lub całkowicie, w efekcie czego powstaje tzw. szpara niedogryzowa. Zgryz otwarty powoduje trudności z odgryzaniem kęsów oraz przeżuwaniem, wymawianiem, a także zaburza symetrię twarzy i może prowadzić do niedorozwoju szczęki.
 • Przodozgryz - polega na zachodzeniu dolnych zębów na górne. Wada ta znacznie zaburza estetykę twarzy, gdyż powoduje wysunięcie brody i dolnej wargi.
 • Stłoczenia - występują, gdy w szczęce i żuchwie jest zbyt mało miejsca na zęby, które wyrosły. W efekcie zęby wykrzywiają się i rosną pod nieodpowiednim kątem.
 • Zęby odseparowane - nieprawidłowość występująca z powodu zbyt dużej ilości miejsca w szczęce i żuchwie. Między zębami tworzą się widoczne przerwy.

Nieleczone wady zgryzu mogą nieść poważne konsekwencje, dlatego warto zadbać o to, by jak najwcześniej zacząć je leczyć. Jeśli z jakichś przyczyn pacjent nie był poddany leczeniu w młodości, powinien nadrobić to jak najszybciej, zgodnie z powiedzeniem lepiej późno niż wcale.

Jeśli podejrzewasz u siebie lub u swojego dziecka występowanie wady zgryzu, nie czekaj. zapisz się na wizytę już dziś - ortodonta Chorzów, zapraszamy!