Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Wady zgryzu, które występują najczęściej - sprawdź na co zwrócić uwagę

wady zgryzu
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Wady zgryzu to problem nie tylko estetyczny, ale także zdrowotny. Dlatego niezwykle ważne jest, aby jak najwcześniej rozpocząć leczenie takich wad. Większość z nich da się zlikwidować całkowicie  poprzez odpowiednie leczenie. W dzisiejszym wpisie omówimy, wady zgryzu, które występują najczęściej. 

Wady zgryzu diagnozuje się u blisko 1/2 dzieci w wieku 7-18 lat, aby uniknąć komplikacji i ich rozwoju, leczenie należy podjąć jak najwcześniej. Lekceważenie wad zgryzu może prowadzić do trudności w jedzeniu, oddychaniu czy wad wymowy. Wady zgryzu mogą także zaburzać symetrię twarzy oraz bardzo często powodują dyskomfort psychiczny pacjenta.

Przyczyny wad zgryzu

 • wady wrodzone
 • poród kleszczowy
 • ssanie kciuka lub nieodpowiednio wyprofilowanego smoczka
 • nawyk gryzienia przedmiotów (np. ołówka)
 • zgrzytanie zębami (bruksizm)

Rodzaje wad zgryzunajpopularniejsze wady zgryzu

 • Tyłozgryz - najczęściej diagnozowana wada zgryzu. Polega na cofnięciu żuchwy w stosunku do zębów szczęki, co w efekcie powoduje, że przednie zęby się nie stykają . Wada ta często powoduje problemy z wymową głosek s, z, c, dz (osoba z tą wadą wymawia je jak ś, ź, ć, dź).
 • Zgryz głęboki - występuje, gdy górne zęby zachodzą zbyt głęboko na zęby dolne, zakrywają powyżej 2/3 ich wysokości. Wada ta powoduje zaburzenie symetrii twarzy, ponieważ jej dolny odcinek skraca się, a odległość od brody do nosa jest nienaturalnie mała. Wada ta także powoduje trudności z wymawianiem głosek s, z, c, dz.
 • Zgryz otwarty - z tą wadą mamy do czynienia, gdy zęby górne nie stykają się z dolnymi częściowo lub całkowicie, w efekcie czego powstaje tzw. szpara niedogryzowa. Zgryz otwarty powoduje trudności z odgryzaniem kęsów oraz przeżuwaniem, wymawianiem, a także zaburza symetrię twarzy i może prowadzić do niedorozwoju szczęki.
 • Przodozgryz - polega na zachodzeniu dolnych zębów na górne. Wada ta znacznie zaburza estetykę twarzy, gdyż powoduje wysunięcie brody i dolnej wargi.
 • Stłoczenia - występują, gdy w szczęce i żuchwie jest zbyt mało miejsca na zęby, które wyrosły. W efekcie zęby wykrzywiają się i rosną pod nieodpowiednim kątem.
 • Zęby odseparowane - nieprawidłowość występująca z powodu zbyt dużej ilości miejsca w szczęce i żuchwie. Między zębami tworzą się widoczne przerwy.

Nieleczone wady zgryzu mogą nieść poważne konsekwencje, dlatego warto zadbać o to, by jak najwcześniej zacząć je leczyć. Jeśli z jakichś przyczyn pacjent nie był poddany leczeniu w młodości, powinien nadrobić to jak najszybciej, zgodnie z powiedzeniem lepiej późno niż wcale.

Jeśli podejrzewasz u siebie lub u swojego dziecka występowanie wady zgryzu, nie czekaj. zapisz się na wizytę już dziś - ortodonta Chorzów, zapraszamy!