Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Wypełnienie kompozytowe oraz inne rodzaje plomb

Wypełnienie kompozytowe
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

W dzisiejszych czasach mamy do wyboru niezliczoną ilość plomb. Najczęściej stosowanym rodzajem jest wypełnienie kompozytowe. Jaki jeszcze istnieją rodzaje i warto z nich skorzystać?

W jakim celu stosuje się plomby?

Gdy zacznie nas boleć ząb lub zauważymy szerzącą się na jego powierzchni czarną plamę, należy skonsultować się ze stomatologiem. Wówczas możemy jeszcze uratować chory ząb za pomocą wypełnienia takie jak amalgat czy wypełnienie kompozytowe. I to jest właśnie ich główny cel: wypełnienie ubytku tak, aby zatrzymać proces niszczenia zęba.

Podczas podejmowania decyzji odnośnie rodzaju plomby, kierujmy nie tylko kosztem (choć w tym przypadku im drożej tym lepsza jakość). Ważne jest także jej dopasowanie kolorystyczne do zęba, odporność na żucia, ścieranie czy ucisk oraz aby dobrze przylegała.

Plomby - rodzaje

Wyróżniamy następujące rodzaje wypełnień:

  • wypełnienie kompozytowe - jest to najczęściej wybierany rodzaj wypełnień, wykonywany z tworzywa sztucznego. Jego główną zaletą jest dopasowanie do zęba pod kątem koloru - można dobrać różne odcienie, nie tylko ten najbielszy. Dzięki temu stosuje się je zarówno w tylnych partiach szczęki, jak również na zęby przednie. Ostatnimi czasy występują wypełnienia kompozytowe w miejscach bocznych. Czy wypełnienie kompozytowe ma jakieś wady? Owszem. W porównaniu z innymi plombami, nie jest ono zbyt trwałe - wytrzymuje średnio od 3 do 10 lat. Tego typu wypełnienia również ulegają przebarwieniom w skutek picia herbaty, kawy czy palenia papierosów.
  • wypełnienia z amalgatu lub złota - w przypadku plomb amalgatowych, wykonywane są ze stopu metali, dawniej łączonych ze śladową ilością rtęci. Dlatego nie mogły być stosowane u dzieci, ciężarnych, osób z dolegliwościami nerek czy tych, którzy posiadali metalowe części, np. wkłady protetyczne. Ślady rtęci występują coraz rzadziej, jednak ze względu na zabarwienie (również w przypadku plomb złotych) nie są już tak często wybierane. Z tego powodu nie nadają się do przednich zębów. Niezwykłą za to zaletą plomb amalgatowych i złotych jest ich trwałość - wytrzymują nawet do ok. 20 lat. Złote plomby należą do zdecydowanie droższych.
  • plomby typu inlay - nowoczesny rodzaj wypełnień, wykonywany z ceramiki, metalu lub po prostu kompozytu. Za pomocą cementu (lub innego środka klejącego) przyklejane są do powierzchni chorego zęba, poświęcając przy tym jednak jego zdrową część. Plomby inlay-onlay stosowane są przy bocznych uzębieniu, natomiast wkład onlay imituje całą powierzchnię zęba.
  • Plomby dla dzieci - w celu odwrócenia uwagi dziecka od nieprzyjemnego zabiegu wprowadzono barwne lub cekinowe rodzaje plomb. Są trwałe tak samo jak te białe, utwardzane światłem. Bezpośrednio po zabiegu można jeść i pić. Zróżnicowany rodzaj plomb jest idealny, aby potem chwalić się kolorowym nabytkiem.

Jaki jest średni koszt za wypełnienie kompozytowe lub inne rodzaje plomb? Cenę determinuje tu wiele czynników: renoma dentysty, rodzaj uszkodzenia, materiał, jakim wypełnia się ubytek oraz to, czy stosuje się znieczulenie. Nie jest to jednak tani zabieg. Ceny wahają się od ok. 70 zł przy małym ubytku do nawet 300 zł za rozległy ubytek.