Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Zabiegi stomatologiczne, które powinieneś wykonać przynajmniej raz w roku

profilaktyczne zabiegi stomatologiczne
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Profilaktyka stomatologiczna jest niezwykle ważna w dbaniu u o zdrowie zębów. Obecnie w gabinetach stomatologicznych dostępna jest szeroka gama zabiegów, które pomagają uchronić zęby przed chorobami i uszkodzeniami. W dzisiejszym artykule przedstawimy zabiegi stomatologiczne, które warto wykonać przynajmniej raz w roku. 

Dlaczego warto wykonywać profilaktyczne zabiegi stomatologiczne?

Jeśli zastanawiasz się czy warto wykonywać profilaktycznie zabiegi stomatologiczne, powinieneś wiedzieć o kilku istotnych faktach. Po pierwsze zabiegi stomatologiczne mające na celu profilaktyczną ochronę zębów są bezbolesne. W prosty, szybki i bezbolesny sposób możesz uchronić się przed nawet poważnymi chorobami zębów. Zaniedbując profilaktykę stomatologiczną często w efekcie musimy się zmierzyć z długotrwałym i nieprzyjemnym leczeniem zębów. Warto mieć też na uwadze, że w niektórych przypadkach zęba nie da się już uratować i pozostaje jedynie usunięcie go. Pamiętajmy, że dużą część zabiegów profilaktycznych można wykonać w ramach NFZ bezpłatnie. 

Profilaktyczne zabiegi stomatologiczne, które należy wykonać minimum raz w roku

Fluoryzacja zębów

Fluoryzacja powinna być wykonywana obowiązkowo u dzieci i najczęściej właśnie z tym się kojarzy. Mało kto jednak wie, że zabieg ten może być także bez przeszkód wykonywany u osób dorosłych. Fluoryzacja zębów uodparnia szkliwo na działanie szkodliwych czynników, m.in. kwasów i bakterii. Ponadto zmniejsza ryzyko powstania próchnicy, a także wspomaga proces remineralizacji szkliwa. 

Oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego 

Zabiegi stomatologiczne mające na celu oczyszczenie zębów ze złogów kamienia nazębnego to skaling oraz piaskowanie. Do piaskowania wykorzystywana jest mieszanka specjalnego piasku dentystycznego i wody, która rozpylana pod dużym ciśnieniem jest w stanie oczyścić zęby z płytki nazębnej (w tym np. nalotu od kawy i papierosów). Skaling natomiast wykorzystuje ultradźwięki do usuwania kamienia nazębnego. Zabieg ten zaleca się wykonywać 2 razy w roku. Raz do roku przysługuje on nam w ramach NFZ. Pacjenci powinni poddawać się temu zabiegowi chociaż raz do roku, jeśli nie mają możliwości, by drugi raz w roku przejść przez ten zabieg odpłatnie (koszt to ok. 100 zł za dwa łuki zębowe). 

Lakowanie 

Lakowanie to także zabieg przeprowadzany głównie (ale nie wyłącznie) u dzieci. Zabieg ten wykonuje się przy użyciu laku (światłoutwardzalnej substancji), który nakłada się na powierzchnie zębów. Dzięki lakowaniu zębów można uszczelnić bruzdy zębowe oraz wypełnić małe szczeliny w zębach. Zapobiega to powstawaniu próchnicy i uszkodzeń szkliwa.

Wizyta kontrolna 

Minimum raz w roku pacjenci powinni kontrolować swój stan uzębienia w gabinecie stomatologicznym. Błędnym przekonaniem jest to, że do dentysty idzie się, gdy już boli nas ząb. To właśnie wizyty kontrolne pozwalają uchronić pacjentów przed chorobami zębów i związanym z nimi dużym bólem. Warto kierować się myślą - lepiej zapobiegać niż leczyć. 

Na wszystkie profilaktyczne zabiegi stomatologiczne oraz na wizyty kontrolne
zapraszamy dzieci i osoby dorosłe do gabinetów Atrii - dentysta Katowice