Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Zapalenie jamy ustnej - przyczyny, objawy, leczenie

sen o bólu zęba
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Zapalenie jamy ustnej to bardzo nieprzyjemne schorzenie. Zależnie od przyczyny powstania stanu zapalnego, objawy mogą się różnić. Zapalenie może dotyczyć błony śluzowej w jamie ustnej, dziąseł, a nawet warg. Sprawdź na co zwracać uwagę podczas zapalenia jamy ustnej i jak wyleczyć poszczególne przypadki. 

Zapalenie jamy ustnej - rodzaje

 • Wirusowe zapalenie jamy ustnej

Najczęstszym zapaleniem tego rodzaju jest opryszczka na ustach, powodowana zainfekowaniem organizmu przez wirus Herpes simplex. Wirus ten pozostaje w organizmie na zawsze, co jakiś czas uaktywniając się. Opryszczka w aktywnej postaci utrzymuje się ok. 7-10 dni, tworząc w początkowej fazie czerwone wykwity, które później zmieniają się w strupki.

 • Zapalenie jamy ustnej spowodowane protezą 

Ten rodzaj stanu zapalnego powodowany jest przez użytkowanie źle wykonanej lub nieprawidłowo dobranej protezy zębowej. Ruszanie, przesuwanie, odklejanie się protezy czy wystające elementy potrafią w krótką chwilę poważnie podrażnić śluzówkę jamy ustnej. Inną kwestią związaną z protezami zębowymi jest osadzanie się jedzenia w ciężko dostępnych miejscach. Bakterie rozwijające się w tych miejscach mogą prowadzić do powstawania zapaleń.

 • Zapalenie jamy ustnej spowodowane urazem

Do urazu jamy ustnej może dojść w wielu sytuacjach. Przypadkowe uszkodzenie śluzówki np. widelcem lub twardym jedzeniem zdarza się często, jednak równie często nie prowadzi do poważnych zapaleń. Jednak w przypadku stałego podrażniania śluzówki np. jakąś częścią aparatu ortodontycznego, może dojść do zapalenia. Z tego względu trzeba pamiętać o zabezpieczeniu takich części woskiem ortodontycznym.

 • Aftowe zapalenie jamy ustnej 

Pisaliśmy już na naszym blogu czym jest afta i dlaczego powstaje. Afty to popularny rodzaj stanu zapalnego, występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Niestety afty są także bardzo bolesne. Owrzodzenie powoduje nieprzyjemne uczucie mrowienia i pieczenia. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak opryszczki, nie wolno drapać.

 • Zapalenie dziąseł 

Może być spowodowane urazami mechanicznymi, ale także chorobami. Do zapalenia dziąseł często przyczynia się próchnica. Zapalenie dziąseł towarzyszy też chorobom ogólnoustrojowym, np. cukrzycy, białaczce, zaburzeniom odżywiania.

Zapalenie w jamie ustnej - objawy

Gdy w jamie ustnej zaczyna rozwijać się zapalenie, pacjent z pewnością sam zauważy, że coś jest nie tak, jak być powinno. Jednak do typowych objawów należą:

 • ból podczas jedzenia i picia
 • owrzodzenie jamy ustnej - pojawienie się nadżerek, pęcherzy, krostek w środku jamy ustnej lub na wargach
 • nieprzyjemny zapach z ust
 • ogólne osłabienie organizmu
 • podwyższona temperatura
 • biało-brązowy nalot na języku

Jak leczyć zapalenie jamy ustnej?

W większości przypadków zapalenie to trzeba przeczekać, dbając jednocześnie, by nie podrażniać jamy ustnej oraz o zachowanie odpowiedniej higieny. W przypadku zapaleń wywołanych wirusem, można wspomóc się lekami przeciwwirusowymi. Gdy pojawią się u nas afty, dla złagodzenia objawów warto zastosować żele na afty. Jeśli nie znamy przyczyny zapalenia, warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista będzie w stanie doradzić jakim środkiem wspomóc leczenie.

 Zapraszamy na wizyty kontrolne do Centrum Stomatologicznego ATRIA - dentysta Katowice i inne miasta