Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Zdjęcie pantomograficzne zębów - sprawdź zęby od środka!

Pantomogram zębów
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Choć sprawny wzrok dentysty może dostrzec wiele nieprawidłowości, nie jest on w stanie zauważyć wszystkiego. Dla większej pewności wykonuje się zatem zdjęcie pantomograficzne zębów. Jest to krótki, sprawny sposób na wyleczenie nawet nowotworu.

Pantomogram zębów - dla kogo?

Pantomogram to podstawowe badanie diagnostyczne stanowiące załącznik do dokumentacji medycznej pacjenta. Celem tego zabiegu jest w szybki sposób skontrolować stan uzębienia, przyzębia, kości szczęki, żuchwy, zatok szczękowych jak również stawów skroniowych. Zdjęcie pantomograficzne zębów wykonywane jest za pomocą sprzętu zwanego (jak sama nazwa wskazuje) pantomografem.

Wykrywa ono choroby lub rzeczy niewidoczne gołym okiem, takie jak:

  • początkowa próchnica,
  • zatrzymane zęby, np. ósemki,
  • nieprawidłowości powstałe na skutek leczenia kanałowego,
  • nowotwory,
  • torbiele.

Pantomogram zębów odpowiednio obrazuje ich jakość przed wykonaniem protezy, korony, mostu (leczenie protetyczne). Zdjęcie RTG wykonuje się przed leczeniem ortodontycznym. Jeżeli pacjent posiada niewyrżnięte ósemki, wykonanie zdjęcia pozwala przygotować go do ich chirurgicznego usunięcia.

Przebieg zabiegu zdjęcia RTG

pantomogram zębów

Wykonanie zdjęcia pantomograficznego zajmuje kilkanaście sekund. Przeprowadzane w osobnym pomieszczeniu uniemożliwia wydostanie się promieni na zewnątrz. Pacjent przykrywany jest kocem ołowianym, co przy małej dawce promieniowania zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Nie potrzebne są specjalne przygotowania (przychodzenie na czczo itp.); należy jedynie wyjąć ruchome części, np. kolczyki - pozostawiają ślady na zdjęciu. Cały zabieg jest bezbolesny.

Całość polega na jednoczesnym poruszaniu się głowicy generującej promieniowanie i rejestrator. W rezultacie otrzymuje się dokładne zdjęcie konkretnej części twarzoczaszki. Otrzymany obraz jest powiększony o ok. 15 %.

Jakie są przeciwwskazania? Jedyne z nich to ciąża. Promieniowanie rentgenowskie może niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu. Dlatego też przeprowadza się je jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Cena wykonania pantomogramu

Do tego zabiegu potrzebne jest skierowanie od stomatologa. Cena pantomogramu waha się od ok. 50 zł do ponad 80zł, w zależności od gabinetu dentystycznego. Pamiętajmy, iż warto wykonać pantomogram - umożliwia on dogłębną diagnozę naszej jamy ustnej, dzięki czemu zastosowane leczenie będzie odpowiednio dopasowane. A prawidłowe leczenie to szybciej uzyskany zdrowy efekt.