Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Zdrowe zamienniki cukru - chroń swoje zdrowie i zęby!

cukier biały
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Obecnie cukier jest praktycznie wszędzie, nawet w tych produktach, które pozornie wydają się być zdrowe. Niestety mimo tego, że jest on tak powszechny i popularny, jest też bardzo szkodliwy dla zdrowia całego organizmu i zębów. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka zamienników białego cukru, które są znacznie zdrowsze. Sprawdźcie!

Spożywanie dużej ilości cukru często niesie za sobą poważne konsekwencje dla organizmu człowieka. Nie tylko sprzyja rozwojowi próchnicy, ale także przyczynia się do otyłości, podnosi zły cholesterol oraz ciśnienie.

Ksylitol (cukier brzozowy)

O ksylitolu napisaliśmy już kiedyś cały artykuł. Jest numerem jeden na naszej liście, chociaż wcale nie jest najbardziej dietetycznym zamiennikiem (ma ok. 40% mniej kalorii niż biały cukier i niższy indeks glikemiczny). No więc dlaczego? Otóż dlatego, że ksylitol pozytywnie wpływa na zęby. Cukier brzozowy w kontakcie z bakteriami nie fermentuje, a co za tym idzie, nie wytwarzają się w jamie ustnej kwasy szkodliwe dla zębów. To nie wszystko, bo ksylitol nie tylko nie szkodzi zębom, ale też im pomaga. Przywraca prawidłowe pH w jamie ustnej oraz pobudza ślinianki do produkcji śliny. Redukuje także ilość kamienia nazębnego.

Stewia

Stewia to zamiennik cukru, który praktycznie nie ma kalorii. Roślina ta, a dokładnie jej liście, są bardzo słodkie - około 200 razy słodsze od cukru. Do słodzenia można używać liści świeżych, suszonych lub sproszkowanych. Przy zakupie stewii warto zwrócić uwagę, aby substancja nie była silnie przetworzona. Nieprzetworzone liście stewii są źródłem witaminy B i C oraz minerałów, m.in. wapnia, magnezu, cynku czy potasu.

Erytrytol

Jest to substancja pokrewna do ksylitolu. Ma zerowy indeks glikemiczny i jest niskokaloryczny. To świetne rozwiązanie dla osób na diecie bez cukrowej i diabetyków. Sprawdzi się także u osób, które po spożyciu ksylitolu odczuwają dolegliwości żołądkowe (u niektórych osób ksylitol może spowodować biegunkę - to kwestia bardzo indywidualna).

I inne...

Inne produkty, które mogą nam zastąpić cukier, a przy okazji są od niego zdrowsze, to:

  • miód 
  • syrop klonowy 
  • syrop z agawy
  • suszone owoce - np. daktyle, figi