Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Zęby u osób starszych - co warto wiedzieć na ten temat?

zęby u osób starszych
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Wśród osób starszych panuje często przekonanie, że psucie się zębów jest naturalną konsekwencją procesu starzenia się organizmu. To tylko jeden z wielu mitów, jakie krążą na temat zębów u osób starszych. Takie myślenie może doprowadzić do poważnych problemów. Pamiętaj, że nawet jako senior, możesz mieć zdrowe zęby. 

Systematyczna i staranna higiena jamy ustnej i zębów oraz wizyty kontrolne u stomatologa dają duże szanse na to, by cieszyć się zdrowymi zębami aż do starości. Jednak często, szczególnie po 60 roku życia, z różnych przyczyn zęby mogą zacząć się osłabiać oraz stawać bardziej podatne na choroby.

Dlaczego zęby mogą się psuć wraz z wiekiem?

  • Stany zapalne i infekcje w jamie ustnej mogą być spowodowane innymi schorzeniami, z którymi często zmagają się osoby starsze. Zalicza się do nich m.in. choroby serca i cukrzycę.
  • Choroby typowe dla osób starszych takie jak demencja czy Alzheimer bywają pośrednią przyczyną pogorszenia się stanu uzębienia pacjentów. Przez wzgląd na poważne problemy z pamięcią u osób zmagających się z tymi chorobami, zaniedbywana zostaje kwestia higieny jamy ustnej i zębów. Dlatego ważne jest, aby zatroszczyć się o osobę chorą także pod względem zapewnienia jej opieki stomatologicznej.
  • Suchość w jamie ustnej to częsta przypadłość osób zażywających leki, których w tym okresie życia zwykle przyjmuje się sporo. Nie powinno się tego ignorować, gdyż problem ten może prowadzić nawet do rozwijania się próchnicy.
  • U osób starszych zauważa się zmniejszoną przyswajalność niektórych składników mineralnych, m.in. wapnia. Z tego względu zęby osób starszych mogą stawać się osłabione i bardziej podatne na uszkodzenia.
  • Zdarza się, że osoby starsze wychodzą z założenia, że w ich wieku nie ma sensu leczyć zębów, które w ich mniemaniu prawdopodobnie niedługo zostaną zastąpione protezami. To również bardzo zła tendencja! Zęby należy leczyć niezależnie od wieku i zawsze warto robić coś, by poprawić ich stan.

Podsumowanie

O zęby trzeba dbać w każdym wieku. Nie można wychodzić z założenia, że coś i tak się zepsuje, dlatego nie warto leczyć. Zęby osoby w starszym wieku także mogą (i powinny) być zdrowe i dobrze wyglądać. Dlatego warto zatroszczyć się o zdrowie jamy ustnej zarówno wtedy, gdy mamy swoje zęby, jak i gdy nosimy protezę.

Dentysta Katowice - zapraszamy na wizytę!