Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Zepsute zęby a wpływ na zdrowie - cz. 2

Zepsute zęby
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Zepsute zęby mogą przyczynić się do powstawania bardzo wielu chorób. Bakterie znajdujące się w chorych zębach to głównie paciorkowce i gronkowce – odpowiadają one za stany ropne, mogą również być groźne dla gałki ocznej, a nawet całego oczodołu. Bakterie znajdujące się w zepsutym zębie mogą zaatakować wszystkie narządy miąższowe, takie jak: wątroba, serce, nerki. Należy mieć na uwadze, że nieleczone zęby mogą powodować bardzo wiele negatywnych skutków i być odpowiedzialne za powstawanie poważnych stanów chorobowych.

Serce

Badania potwierdzają, iż zaniedbane i zepsute zęby mogą przyczyniać się do zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia zastawek, a nawet do zawału. Dzieje się tak, ponieważ bakterie z chorych zębów przedostają się do krwiobiegu. Powoduje to uszkadzanie się ścian naczyń krwionośnych i tym samym łatwiej dochodzi do osadzania się na nich płytki miażdżycowej, które zwężają ich światło. Co więcej, ognisko zapalne powoduje wydzielanie substancji, które zwiększają krzepliwość krwi, a co za tym idzie – gęsta krew oznacza trudniejsze je przepompowywanie dla serca. Pamiętajmy zatem o chodzeniu na wizyty kontrolne do stomatologa – co pół roku oraz o regularnym usuwaniu kamienia nazębnego.

Angina

Twierdzi się, że angina spowodowana jest przeziębieniem lub wypiciem na szybko zimnego napoju lub zjedzeniu lodów. Warto jednak podkreślić, że to nie zimno jest powodem stanu zapalnego migdałków, ale są to bakterie pochodzące z chorych zębów. Najlepszym rozwiązaniem jest pójście do dentysty i wyleczenie zepsutego zęba.

Stawy

W zepsutym zębie występuje wiele bakterii, które wydzielają enzymy i toksyny. Mogą one wędrować po organizmie naczyniami krwionośnymi, a co więcej – dotrzeć m.in. do stawów. Jest to związane z odczuwaniem silnego bólu, który ogranicza naszą aktywność fizyczną i znacznie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Jeżeli przez długi czas występuje u nas stan zapalny zęba, to może to skutkować pojawieniem się choroby reumatycznej.

Zapalenie pęcherza

W przypadku, gdy często dopada nas angina oraz dodatkowo cierpimy na próchnicę zębów, to możemy zachorować na przewlekłe zapalenie pęcherza – chorobę tę rozpoznajemy, gdy objawy nie ustają po dwóch tygodniach. Na początku paciorkowce przedostają się do gardła i jamy ustnej. Następnie wędrują do kłębuszka nerkowego. Rezultatem tego jest zapalenie pęcherza i silna gorączka. W moczu możemy zauważyć krew. Wtedy lekarz zaleca przyjmowanie antybiotyków. Jednak trzeba pamiętać, że trudno jest całkowicie wyleczyć zapalenie pęcherza, które często powraca. Choroba ta jest spowodowana paradontozą, próchnicą zębów, ubytkami zębowymi czy stanami zapalnymi. Należy wtedy udać się do stomatologa, w celu wyeliminowania problemu.

Nerki

Zapalne ogniska spowodowane przez chore zęby mogą przyczynić się również do złego stanu nerek. Bakterie, które mogą zaatakować nerki mogą wywołać między innymi kłębuszkowe zapalenie nerek. W jaki sposób bakterie znajdujące się w chorych zębach przedostają się do nerek? Otóż dzieje się tak dlatego, że zadaniem nerek jest czyszczenie krwi z produktów ubocznych metabolizmu, w tym również toksyn pochodzących z zepsutych zębów. Są one na tyle szkodliwe, że mogą spowodować uszkodzenie nerek, a co za tym idzie – nie będą już pełnić roli filtru.

Choroba wrzodowa

Zepsute i bolące zęby lub braki w uzębieniu powodują, że nie przeżuwamy ani nie gryziemy w odpowiedni sposób pokarmów. Połykamy wtedy duże kawałki jedzenia. Dobre przeżucie pokarmu sprawia, że proces trawienia zaczyna się w jamie ustnej. Natomiast zbyt duże kąski to większa praca dla żołądka. Skutkuje to tym, że dłużej trawimy, a ilość kwasów żołądkowych zwiększa się. W skład soku żołądkowego wchodzi kwas solny, który przyczynia się do powstania wrzodów żołądka.

Zepsute zęby należy w porę leczyć, gdyż znajdujące się w nich bakterie są odpowiedzialne za wystąpienie wielu różnych chorób. Nieleczona próchnica zębów czy zapalenie przyzębia oraz dziąseł może spowodować różne choroby - nawet te pozornie nie związane z zębami. Najlepszym rozwiązaniem są systematyczne wizyty kontrolne u dentysty w celu sprawdzenia, czy nasze zęby są w dobrym stanie. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć – leczmy już zęby mleczne oraz wady zgryzu. Stan chorobowy rozwija się u dzieci niezwykle szybko.