Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Zgorzel zęba - objawy, przyczyny, leczenie

zgorzel zęba - ból
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Zgorzel zęba to bolesna i nieprzyjemna choroba. Brak interwencji lekarza w jej przypadku może skończyć się poważnymi powikłaniami. W dzisiejszym artykule opiszemy objawy i przyczyny powstawania zgorzeli oraz sposoby jej leczenia.

Inna nazwa na zgorzel zęba to najczęściej zapalenie miazgi zębowej. Początkowe objawy tego schorzenia nie wywołują u pacjentów podejrzeń i z tego powodu bywają ignorowane. Niestety rozwinięta zgorzel jest już bolesna i wymaga kompleksowego leczenia. Z tego względu warto znać początkowe objawy wskazujące na możliwość zgorzeli, gdyż z takim stanem należy jak najszybciej zgłosić się do dentysty. 

 Zgorzel zęba - objawy 

Zapalenie miazgi zęba rozwija się powoli i początkowo nie daje niepokojących objawów. Pierwszym sygnałem, jaki daje zgorzel zęba jest nieprzyjemny zapach z ust. Taką przypadłość rzadko wiążemy z poważnym stanem zapalnym. Zwykle staramy się wyeliminować po prostu ten problem i nawet nie przypuszczamy, że nasze zęby są zagrożone. Inne objawy zapalenia miazgi to opuchnięte i krwawiące dziąsło, a w kolejnych etapach silny, przeszywający ból oraz nadwrażliwość zębów. Ponadto ząb objęty zgorzelą może stać się ciemniejszy. Zgorzel zęba może też powodować podwyższenie się temperatury oraz ogólne złe samopoczucie. 

Przyczyny zapalenia miazgi zębowej

  • Nieodpowiednia higiena jamy ustnej
  • Nieleczona próchnica, która przedostaje się do komory zęba i atakuje miazgę
  • Dieta bogata w cukry, które sprzyjają rozwojowi bakterii

Jak leczyć zgorzel zęba?

Wyleczenie zapalenia miazgi zęba nie zawsze jest możliwe. W zaawansowanym stadium tej choroby zwykle usuwa się zęba w całości. Jeśli jednak stan zęba na to pozwala, należy jak najszybciej podjąć leczenie. Zgorzel leczy się poprzez endodoncję, czyli leczenie kanałowe. Ta metoda pozwala na oczyszczenie zakażonej miazgi zęba i wypełnienie powstałej przestrzeni specjalnym materiałem. W przypadku, gdy ząb jest mocno podniszczony, możliwe, że pojawi się konieczność protetycznej odbudowy zęba. To jak długo będzie trwało leczenie (oraz czy w ogóle będzie można je przeprowadzić) zależy od stopnia zaawansowania rozwoju zgorzeli. Z tego względu bardzo istotne jest, by jak najszybciej zgłosić się do dentysty.