Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Źle dopasowana proteza zębowa - jak rozpoznać ten problem?

proteza zębowa
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Uzupełnienia protetyczne to bardzo często wybierane rozwiązanie przez pacjentów, którzy borykają się z częściowym lub całkowitym brakiem uzębienia. Obecnie rozwiązania protetyczne są bardzo rozwinięte i wyglądają jak naturalne zęby. Chociaż stosowanie protez jest bardzo popularne, pacjenci często miewają z nią kłopoty. Najczęstszym problemem jest źle dopasowana proteza zębowa. 

Noszenie protezy zębowej może kojarzyć się z ciągłym dyskomfortem oraz tym, że jej obecność w jamie ustnej jest widoczna. Jest to błędne przekonanie, ponieważ dobrze dobrana proteza jest wygodna w noszeniu, a w zależności od jej rodzaju, może być całkowicie niewidoczna. W dzisiejszym artykule przedstawimy najpopularniejsze objawy źle dopasowanej protezy. Jeśli zaobserwowałeś je u siebie, bezzwłocznie zgłoś się do protetyka.

Źle dopasowana proteza - kiedy i jak objawia się ten problem?

Przede wszystkim należy pamiętać, że jedna proteza nie jest na stałe. Kości w szczęce zmieniają swój układ z biegiem lat, co powoduje, że kiedyś dobrze dobrana proteza przestaje nam pasować. Dlatego pierwszym, co powinniśmy wziąć pod uwagę, to zużywalność protezy. Proteza powinna być wymieniana co najmniej raz na 3-4 lata.

Kolejnym sygnałem źle dopasowanej protezy może być reakcja alergiczna po założeniu protezy. Taki objaw sygnalizuje, iż proteza nie jest wykonana z odpowiedniego dla nas materiału i niezwłocznie powinniśmy zgłosić się do protetyka.

Ból i podrażnienia dziąseł to najczęstsze objawy źle dopasowanej protezy. Jeśli pobolewanie nie minie po kilku dniach, gdy powinniśmy już przyzwyczaić swój organizm do protezy, oznacza to, że powodem bólu jest źle dopasowana proteza.

Źle dopasowana proteza sprawia także problemy podczas gryzienia i przeżuwania. Jeśli czujemy, że podczas jedzenia proteza nie trzyma się stabilnie, przesuwa się lub powoduje ból, oznacza to, że należy udać się na korektę do protetyka. Odpowiednio dobrana proteza nie może utrudniać jedzenia.

 

Jeśli Twoja stara proteza wymaga wymiany lub chciałbyś skorzystać z pomocy protetyka, zapraszamy do placówek ATRII!