Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Zmarszczki wokół ust - jak je ograniczyć?

Zmarszczki wokół ust
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Gdy zmarszczki wokół ust i na twarzy pojawiają się pod wpływem śmiechu, powinniśmy się z tego cieszyć - oznacza to, że należymy do grupy wiecznie pozytywnych osób. Co jednak zrobić, kiedy bruzdy pogłębiają się wraz z wiekiem? Czy ma na to wpływ nasze uzębienie?

Czym są tak naprawdę zmarszczki?

To zagłębienia w skórze objawiające się w okresie starzenia się organizmu. Drugorzędnym czynnikiem je tworzącym jest częsta mimika twarzy (uśmiech, grymasy, skrzywienia), których nie możemy uniknąć. Do rzeczy niezależnych od nas w procesie tworzenia zmarszczek należą też choroby czy genetyka.

Te wszystkie czynniki i wiele innych sprawiają, że całe nasze ciało zaczyna się "obkurczać". My skupimy się dzisiaj na okolicach ust. Jakie mamy rodzaje zmarszczek występujących w tamtych okolicach?

Rodzaje zmarszczek wokół ust

Zmarszczki wokół ust

Najczęściej występujące, bo już ok. 25.-30. roku życia są zmarszczki mimiczne, inaczej poziome. Tworzą się w trakcie ruchów mięśni twarzy, a więc są naturalnym efektem codziennej mimiki (stąd nazwa).

Innym rodzajem są zmarszczki palacza (kod kreskowy). Nie powstają jedynie u osób palących. Obydwie nazwy nawiązują do miejsca ich wystąpienia - powyżej linii ust. Zmarszczki pionowe te wyglądają jak zgięcia, które tworzą się nad ustami w momencie, gdy pijemy przez słomkę lub palimy.

Idąc dalej, napotkać możemy ciekawie nazwane zmarszczki marionetki (również linie marionetki lub fałdy marionetki). Tworzą się od kącików ust w dół, podobnie jak u dawnych teatralnych kukiełek.

Bruzdy/fałdy nosowo-wargowe, czy też małpi pyszczek lub bruzdy przynosowe, to te zmarszczki wokół ust, które powstają od linii nosa, to kącików ust (czyli zaraz nad zmarszczkami marionetek). Inną nazwą związaną z ich powstawaniem, to zmarszczki śmiechowe. Etymologia tej nazwy nie jest trudna do odgadnięcia - tworzymy je podczas śmiechu, a więc w radosnych chwilach.

U kogo i kiedy powstają zmarszczki?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, zmarszczki wokół ust powstają już ok. 25. roku życia. Wydawałoby się to niesprawiedliwe ze względu na wiek, niemniej jednak ten rodzaj wgłębień w skórze (zmarszczki mimiczne) nie ma nic wspólnego z wiekiem, a z ruchem mięśni twarzy. Zmarszczki typu linii palacza występują od ok. 45 roku życia i są oznakami starzenia się organizmu. Również braki w uzębieniu tworzą nieładnie wyglądające bruzdy. A to z powodu utraty naturalnego podparcia dla skóry, który stanowią zęby.

Jak ograniczać powstawanie zmarszczek?

Chyba pierwszą myślą podczas walki ze starzejącą się skórą wokół ust jest sięganie po kremy odmładzające. Zawierają kwas hiauloronowy lub koenzym Q10, dzięki którym skóra zachowuje lepszy wygląd. Warto mieć na uwadze, że większość kremów może opóźnić lub zminimalizować szansę na pojawienie się zmarszczek, jednak nie usunie tych istniejących. W tym celu pomocą służą nam zabiegi kosmetyczne. Jednak przed każdym zabiegiem w gabinecie kosmetycznym czy użyciem kremu najlepiej skonsultować się z kosmetyczką; pomoże ona nam dobrać odpowiednią kurację.

Zabieg Fraxel - rozsławiona metoda na uzyskanie efektu wygładzenia już po pierwszym zabiegu bądź paru dniach po nim. Zastosowanie lasera poprzedzonego jest wizytą u lekarza oraz nałożeniem maści znieczulającej, jako że sam zabieg może być dość bolesny. Dzieje się tak, ponieważ laser, za pomocą światła, wytwarza impulsy, które kilka razy w przechodzą przez wyznaczoną partię skóry. Okres po zbiegu poświęcony jest gojeniu się skóry i trwa przeważnie do tygodnia.

Metodą mniej bolesną i bez użycia maszyn jest rozsławiony już zabieg Radiesse. Za pomocą igły wstrzykuje się w skórę odpowiednią ilość preparatu zawierającego 30% hydroksyapatytu oraz 70% żelowego nośnika. Ten drugi składnik odpowiedzialny jest za natychmiastowy efekt wygładzenia. Zabieg ten, oprócz spłycenia zmarszczek, modeluje kontur twarzy. Nie jest tak odczuwalny jak zabieg Fraxel laser.