Toksyna botulinowa (znana szerzej jako botoks) wykorzystywana jest w medycynie estetycznej od wielu lat. W zabiegach typu anti-aging stosowana jest obecnie zamiennie z innymi substancjami, jednak znajduje zastosowanie także w leczeniu pewnych schorzeń. Z zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Toksyna botulinowa działa nieco inaczej niż inne wypełniacze. Ostateczne efekty zabiegów z wykorzystaniem botoksu widoczne są po około tygodniu i utrzymują się ok. 7 miesięcy. Botoks charakteryzuje się także silnym działaniem, dlatego sprawdza się np. w przypadkach głębokich zmarszczek.
Toksyną botulinową ostrzykuje się mięśnie twarzy odpowiedzialne za mimikę. To właśnie mimika powoduje powstawanie zmarszczek. Po wstrzyknięciu botoksu mięśnie nie otrzymują impulsów nerwowych, przez co pozostają nieruchome. Stosowanie botoksu w medycynie estetycznej jest bezpieczne, warunkiem prawidłowego przebiegu zabiegu jest jednak wykonanie go przez doświadczonego lekarza. Wybór dobrego specjalisty gwarantuje zadowalające i jednocześnie naturalne efekty. Dobranie odpowiedniej dawki preparatu i umiejętne zaaplikowanie go pod skórę eliminuje ryzyko nadmiernego unieruchomienia mięśni, które wygląda nienaturalnie i tworzy efekt maski. Lekarz będzie także w stanie wskazać pacjentowi przeciwwskazania do zabiegu oraz przedstawić zalecenia po nim, aby ograniczyć ryzyko powstania komplikacji.