Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Dobry stomatolog dziecięcy - jaki powinien być?

stomatolog dziecięcy
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Stomatolog dziecięcy powinien wyróżniać się pewnymi cechami, które są niezbędne przy pracy z dziećmi. Co, poza bycie dobrym dentystą, powinno wyróżniać dobrego stomatologa dziecięcego? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Zarówno rodzice, jak i stomatolodzy wiedzą, że praca lekarza z dziećmi często bywa trudna. Dzieci nie chcą chodzić do lekarzy i poddawać się badaniom, a dentysta zwykle zajmuje niechlubne miejsce w czołówce nielubianych lekarzy. Dlaczego? Przyczyn jest wiele, między innymi to, że panuje powszechna opinia, że leczenie zębów jest bolesne. Najczęściej opinia ta jest zbudowana na strachu i niewiedzy, a nie na autentycznych doświadczeniach. Dzieci, które słyszą takie opinie z ust dorosłych, z zasady będą wierzyły w to, że wizyty stomatologiczne są nie przyjemne. Jest także kilka innych sposobów, by przekonać dziecko do wizyt u dentysty, o czym pisaliśmy tutaj. Jednak poza pracą rodziców nad nastawieniem dziecka, jednym z najważniejszych elementów udanej wizyty dziecka w gabinecie stomatologicznym jest dobry stomatolog dziecięcy.

Dobry stomatolog dziecięcy, czyli jaki?dobry stomatolog dziecięcy

  • Profesjonalny fachowiec - Dobry stomatolog dziecięcy to przede wszystkim dobry specjalista. Ważne jest jego doświadczenie i wiedza, dzięki którym sprawnie poradzi sobie z rozwiązywaniem stomatologicznych problemów.
  • Wyrozumiały - Stomatolog dziecięcy musi mieć świadomość, że wizyta może wiązać się z brakiem chęci współpracy małego pacjenta, a co za tym idzie trwać dłużej niż wymaga to np. wykonanie danego badania. Do wydłużonego czasu wizyt musi podchodzić ze spokojem, podobnie jak do tego, że zęby małego pacjenta mogą zacisnąć się niespodziewanie na palcach dentysty.
  • Odpowiednio przystosowany gabinet - Kolorowe ściany, kącik dziecięcy lub żółw Stefan, którego znajdziecie w oddziale Atrii w Rudzie Śląskiej. ;) Dodatkowe atrakcje np. w poczekalni pozwolą dziecku zapomnieć o stresie związanym z wizytą stomatologiczną.
  • Z odpowiednim podejściem do dzieci - Uśmiech na twarzy i zainteresowanie małego pacjenta pracą stomatologa mogą być kluczem do sukcesu, Dobry stomatolog dziecięcy musi wiedzieć jak rozmawiać z dziećmi, wzbudzić ich ciekawość, która z pewnością jest większa niż strach przed dentystą.
  • Cierpliwy - Dobry stomatolog dziecięcy powinien odpowiedzieć na każde pytanie małe pacjenta, np. do czego służą przyrządy lub dlaczego lampa świeci tak jasno.

Ponadto warto zwrócić uwagę na to, jakie rodzaje znieczulenia oferowane są w gabinecie. Oszczędź dziecku stresu i wybierz dla niego znieczulenie komputerowe. Więcej informacji o tej metodzie znajdziesz w naszym wpisie. To rozwiązanie dostępne jest dla pacjentów Atrii. 

Wszystkich pacjentów, także tych najmłodszych, zapraszamy do naszych gabinetów. Nasza współpraca zarówno z dziećmi, jak i z dorosłymi przebiega w przemiłej atmosferze - stomatolog Katowice i inne miasta, zapraszamy!