Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Guma do żucia – jaki ma wpływ na zęby?

Guma do żucia
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Guma do żucia jest przedstawiana w reklamach telewizyjnych jako świetna metoda szybkiego oczyszczenia zębów po posiłku i odświeżenia oddechu. Niewątpliwie sprawdza się w tej roli, ale czy zastanawiałeś się nad tym jakie niepożądane skutki może nieść za sobą żucie gumy? Odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Dla większości z nas żucie gumy to nawyk, na który nie zwracamy już nawet specjalnie uwagi. Ale czy to przyzwyczajenie jest zdrowe dla zębów? Otóż nie do końca. Oczywiście, zalety gum przedstawiane w reklamach mają swoją słuszność. Według producentów guma do żucia pozwala na szybkie odświeżenie oddechu, oczyszczenie jamy ustnej po jedzeniu, a nawet pomaga chronić zęby przed próchnicą. Guma bywa nawet zalecana przez dentystów, jednak trzeba wiedzieć, że nie można używać jej zbyt często.

Guma do żucia i jej negatywny wpływ na zęby

  • Nadmierne ścieranie się zębów - jeśli guma do żucia to Twój nawyk, uważaj na nadmiernie ścierające się zęby. Czynność żucia sprawia, że zęby stale się o siebie ocierają. Starcie ich nawierzchni może spowodować, że zęby staną się nadwrażliwe i bardziej podatne na inne uszkodzenia.
  • Ból żuchwy - spowodowany nadwyrężeniem stawów i mięśni skroniowo - żuchwowych.
  • Ból głowy w okolicy skroni, ucha, karku i migreny - przyczyny tych dolegliwości również mogą być spowodowane nadmiernym żuciem gumy i nadwyrężeniem mięśni.
  • Przerost mięśni żwaczy, a nawet asymetria twarzy.
  • Przygryzanie policzków - które może spowodować stany zapalne i zakażenia w jamie ustnej.
  • Bruksizm - nadmierne zgrzytanie zębami, które z kolei może powodować poważne uszkodzenia zębów.

Jak widać nadmierne żucie gumy może nam przynieść sporo kłopotów. Najważniejsze jest, aby guma do żucia była przez nas używana z umiarem, gdyż wtedy spełnia swoje pozytywne funkcje. Zaleca się, aby żuć gumę około 5 minut, najlepiej bezpośrednio po posiłku i tylko tedy, gdy nie mamy możliwości umycia zębów szczoteczką. Warto też pamiętać, aby guma do żucia nie zawierała cukrów, ponieważ wtedy z pewnością bardziej zaszkodzi naszym zębom niż pomoże.

Ciekawostka - guma do żucia poprawia koncentrację

Guma do żucia dziecko

Badania przeprowadzone przez lekarza z Baylor Collage of Medicine w Houston udowodniły, że dzieci, które mogły żuć gumę podczas zajęć w szkole czy odrabiania lekcji w domu, potrafiły skupić się lepiej na pracy i osiągnąć lepszy wynik niż dzieci, które nie żuły gum. Ponadto guma do żucia często pomaga osobom, które starają się rzucić palenie.