Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka i dorosłego

higiena jamy ustnej
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawowy krok w dążeniu do posiadania zdrowych zębów zarówno mlecznych, jak i stałych. Niestety życie w ciągłym pośpiechu nie ułatwia systematycznego i prawidłowego dbania o zęby. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka ciekawych propozycji akcesoriów, które mogą pomóc dbać o zęby dzieciom i dorosłym. 

Elektryczna nić dentystyczna

O tym, jak ważne jest stosowanie nici dentystycznej wspominaliśmy w naszych artykułach niejednokrotnie. Nitkowanie zębów powinno być wykonywane po każdym posiłku (czyli wraz z każdym myciem zębów). Nić dentystyczna pozwala dokładniej oczyścić zęby - usuwa osad i resztki jedzenia z przestrzeni między zębowych, czyli z miejsc, gdzie nie dociera szczoteczka. Tak samo jak w przypadku elektrycznej szczoteczki do zębów, która czyści zęby dokładniej niż manualna, elektryczna nić dentystyczna cechuje się większą dokładnością czyszczenia. Elektryczne nicie występują najczęściej w postaci nakładek zmiennych z główką elektrycznej szczoteczki.

Flosser wykorzystujący siłę powietrza i wody

Tradycyjny flosser to przyrząd ułatwiający nitkowanie zębów. Firma Philips unowocześniła ten gadżet i stworzyła Sonicare AirFloss, czyli urządzenie, dzięki któremu higiena jamy ustnej ma być prostsza i dokładniejsza. Urządzenie to wyglądem przypomina elektryczną szczoteczkę, działa jednak inaczej. Do wnętrza tego flossera wlewa się wodę. Wytwarzany przez urządzenie strumień powietrza i wody dokładnie oczyszcza zęby i przestrzenie między nimi. Tego rodzaju urządzenie może być alternatywą dla osób, których dziąsła są zbyt wrażliwe na stosowanie tradycyjnej nici dentystycznej. Może także stanowić dla niej metodę uzupełniającą. Koszt takiego urządzenia to ok. 300 zł.

Aplikacje mobilnemycie zębów u dzieci

W dzisiejszych czasach smartfon towarzyszy nam wszędzie, a co za tym idzie często także podczas mycia zębów. Jeśli chcemy, aby higiena jamy ustnej nasza lub naszych dzieci była bardziej efektywna, warto wykorzystać aplikacje mobilne, które "pomagają" myć zęby. Aplikacje te skierowane są zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Poza pilnowaniem odpowiedniego czasu szczotkowania (2 min), przypominają o statystycznie najczęściej pomijanych obszarach. Wersje dla dzieci zawierają piosenki, zabawne animacje, a także punkty do zbierania za każde szczotkowanie.

Preparaty barwiące osad nazębny

Tego rodzaju preparaty skierowane są dla dzieci. Kolorowe zęby mają zachęcić maluchy do ich dokładnego szczotkowania, tak by zmyć cały barwnik z zębów. Wielu rodziców z pewnością może zastanawiać czy tego rodzaju barwniki są bezpieczne dla dziecka. Otóż nie ma badań wykazujących, że składniki tego rodzaju preparatów mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Warto jednak uczulić swoje dziecko, by nie połykało barwnika. Resztki pasty wraz z barwnikiem należy wypluć, a na koniec szczotkowania dokładnie wypłukać jamę ustną.