Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Jak dbać o zęby podczas noszenia aparatu?

Jak dbać o zęby
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Każdy marzy o prostych zębach. Co więcej, każdy może to marzenie spełnić za pomocą aparatu ortodontycznego. A jak dbać o zęby i o sprzęt je prostujący? W tym artykule opiszemy najważniejsze kroki, jakie możesz podjąć w drodze do prostego uśmiechu.

Odliczając każdy dzień i miesiąc do prostych zębów nie zapominajmy o regularnej ich higienie. Aby dowiedzieć się, jak dbać o zęby, najlepiej zapytać swojego lekarza, który dobierze najlepszą metodę. Poniżej zamieściliśmy dodatkowo podstawowe zasady czyszczenia zębów z aparatem ortodontycznym.

Proces czyszczenia zębów i aparatu

  • Wybierz odpowiednią pastę. Najważniejsze, aby zawierała w składzie fluor.
  • Zdejmij przede wszystkim te elementy aparatu, których nie masz przymocowanych na stałe. Ułatwi to dostęp do reszty sprzętu.
  • Jeżeli wcześniej otrzymałeś/aś dokładne wytyczne od dentysty, jak czyścić jamę ustną, stosuj się głównie do nich. Ogólna zasada to ułożenie szczotki pod kątem 45 stopni; lekko dociskając i wykonując krótkie ruchy w tył i przód, czyść stopniowo kolejne części.
  • Pamiętaj o tylnej części zębów, a także o powierzchni żującej!

W przypadku aparatów ruchomych rada jest prosta: po wyjęciu aparatu (który można wyczyścić po prostu pastą i szczoteczką), należy wyszczotkować zęby jedną z technik polecanych przez stomatologów.

Zestaw akcesoriów do czyszczenia aparatu

  • wyciorki - pomagają wyczyścić jamę ustną w najtrudniej dostępnych miejscach. W zależności od aparatu można dopasować ich grubość. W przypadku problemów z czyszczeniem zamków, pierścieni czy innych elementów sprzętu, wyciorki sprawdzają się doskonale. Możesz je stosować także do czyszczenia większych powierzchni międzyzębowych;
  • nitka z utwardzaną końcówką - stworzona z myślą o pacjentach mających problem z wyczyszczeniem najciaśniejszych miejsc pomiędzy aparatem a zębami;
  • szczoteczka z rowkiem ortodontycznym - przy skupianiu się na szczelinach między zębami należy pamiętać o czynności oczywistej, mianowicie szczotkowaniu całej powierzchni zęba. Z wyprofilowanym rowkiem jest to możliwe nawet przy aparacie stałym, zasłaniającym częściowo powierzchnię;
  • płyn do płukania ust - po odpowiednim szczotkowaniu, pamiętajmy o dodatkowym opłukaniu jamy ustnej; płyny chronią dziąsła i zęby przed próchnicą;

Jak dbać o zęby żeby ich nie zaniedbać?

Jak dbać o zęby z aparatem

Brak troski o regularne szczotkowanie zębów i mycie aparatu doprowadza do powikłań. Są to m.in. odwapnienie zębów (charakteryzujące się białymi plamami na ich powierzchni), choroby dziąseł (opuchlizna, zaczerwienienia), krwawienia podczas szczotkowania zębów i stosowania nici dentystycznej czy powstawanie płytki bakteryjnej. W efekcie cały proces prostowania zgryzu przedłuża się lub musi zostać przerwany, aby wyleczyć chore zęby.