Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Jak dbać o zęby - profilaktyka stomatologiczna dla każdego

jak dbać o zęby - profilaktyka
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o zęby poza podstawową higieną, powinieneś zainteresować się zabiegami, jakie oferuje profilaktyka stomatologiczna. Profilaktyka stomatologiczna to kilka nieskomplikowanych zabiegów, o których warto pamiętać. Mogą one znacznie poprawić stan naszych zębów oraz zapobiec rozwijaniu się poważnych chorób. 

Prawidłowa higiena jamy ustnej i zębów oraz poddawanie się profilaktycznym zabiegom stomatologicznym, to duży krok w walce o zdrowe i piękne zęby. Pamiętaj, że takie działania powinny być systematyczne, aby przyniosły pożądane efekty.

Profilaktyka stomatologiczna, czyli jak dbać o zębyjak dbać o zęby - skaling

  • Wizyty kontrolne u dentysty - wielu z nas uważa, że do lekarza należy się udać dopiero wtedy, gdy coś nas boli. Problem takiego sposobu myślenia dotyczy przede wszystkim wizyt u dentysty. Traktujemy je jako ostateczność i niechętnie wybieramy się do gabinetu. Jest to niestety poważny błąd. Jeżeli uświadomimy sobie, jak ważne jest wykonywanie przeglądów zębów i leczenie ewentualnych chorób w początkowym stadium, wizyty u dentysty będą zdecydowanie przyjemniejsze. Pamiętaj, że dużo łatwiej i często bezboleśnie leczy się małe ubytki, wcześnie zauważone przez dentystę. Często, gdy przychodzimy do lekarza z dużym bólem, okazuje się, że choroba zęba jest już na tyle zaawansowana, że potrzebne jest długotrwałe leczenie. Zaleca się, aby wizyty kontrolne u dentysty odbywać co 3-6 miesięcy.
  • Nauka higieny zębów i jamy ustnej - chociaż każdy z nam wie jak używać pasty i szczoteczki do zębów, prawidłowa technika szczotkowania nie zawsze jest tak oczywista. W ramach współpracy gabinetów dentystycznych z NFZ, raz w roku każdemu pacjentowi przysługuje wizyta z instruktażem dotyczącym prawidłowej higieny zębów. Warto skorzystać z tej możliwości i mieć pewność, że to co robimy w celu posiadania zdrowych zębów, robimy dobrze.
  • Skaling - zabieg mający na celu usunięcie złogów kamienia nazębnego, który odkłada się powierzchni zębów. Jest to bardzo istotny zabieg, gdyż kamień nazębny może być przyczyną rozwijania się wielu chorób przyzębia. Skaling powinien być wykonywany minimum raz w roku (zaleca się usuwanie kamienia nazębnego co sześć miesięcy). Warto pamiętać, że usuwanie kamienia nazębnego przysługuje każdemu pacjentowi raz w roku w ramach NFZ.
  • Piaskowanie - polega na usunięciu osadu i przebarwień na zębach, które powstają m.in. w wyniku picia kawy, herbaty czy palenia papierosów. Zabieg wykonywany jest przy użyciu specjalnej piaskarki, która pod wpływem dużego ciśnienia wyrzuca cienkim strumieniem mieszankę strumienia wody i piasku stomatologicznego.
  • Fluoryzacja - czyli lakierowanie zębów. Zabieg ten wykonuje się zarówno u dzieci na zębach mlecznych, jak i u dorosłych na zębach stałych. Polega na powlekaniu zębów warstwą specjalistycznego preparatu zawierającego fluor. Dzięki fluoryzacji, zęby stają się mocniejsze, mniej podatne na próchnicę oraz zmniejsza się ich nadwrażliwość.
  • Lakowanie - polega na wypełnianiu bruzd i szczelin występujących na powierzchni zębów specjalnym preparatem, tzw. lakiem. Zabieg ten wykonuje się na zdrowych zębach trzonowych i przedtrzonowych, zarówno mlecznych, jak i stałych.

Skorzystaj z oferty zabiegów profilaktycznych w ATRII - dentysta Katowice