Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Leczenie kanałowe – na czym polega i kiedy się go wykonuje?

Sprzęt do leczenia kanałowego
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Bardzo wiele osób obawia się leczenia kanałowego. Strach ten może wynikać z tego, że niegdyś zabieg polegał na dość nieprzyjemnym leczeniu chorych zębów podczas kilku długich wizyt u dentysty. Warto wiedzieć, że teraz leczenie endodontyczne (fachowa nazwa leczenia kanałowego) przebiegać może już w czasie jednej wizyty. Można również rozłożyć leczenie na kilka krótszych wizyt.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest metodą polegającą na leczeniu nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba (czyli nerwu oraz naczyń krwionośnych, które znajdują się wewnątrz zęba). Stomatolog wówczas oczyszcza wnętrze chorego zęba z bakterii oraz z martwych lub obumierających tkanek miazgi. Ponadto dentysta dezynfekuje kanały korzeniowe, po czym wypełnia je odpowiednio przeznaczonym do tego materiałem.

Etapy leczenia kanałowego:

  • Na początku stomatolog wykonuje zdjęcie rentgenowskie, które pozwoli mu rozeznać się ile kanalików posiada dany ząb oraz jaka jest ich długość i kształt. Co więcej – dentysta dowie się, jak daleko zawędrowała infekcja – czy tylko do wnętrza zęba, czy również do pobliskich kości. Dzięki temu możliwy jest odpowiedni dobór znieczulenia.
  • Po zapoznaniu się ze zdjęciem rentgenowskim, stomatolog przy pomocy specjalistycznych narzędzi otwiera komorę zęba i usuwa obumarłą lub żywą miazgę.
  • Następnie dentysta oczyszcza kanały korzeniowe. Dochodzi wtedy do usunięcia miazgi kanałowej oraz wszelkich bakterii z kanalików zębinowych. W ten sposób kanał poszerza się i jest gotowy do wypełnienia go odpowiednim materiałem.
  • Kolejnym krokiem jest osuszenie kanałów.
  • Później dentysta szczelnie wypełnia kanały materiałem. Taka czynność pozwoli na zamknięcie światła kanału, gdzie bakterie nie będą w stanie dotrzeć ani rozwijać się i rozmnażać.
  • Na końcu następuje wypełnienie zęba.

Po leczeniu kanałowym ząb staje się martwy, gdyż dentysta usunął z niego tkanki, które odpowiadają za ukrwienie i unerwienie. Jednak dzięki temu choroba zęba zostaje zatrzymana i taki ząb będzie służył nam jak nasze inne zęby.

Przyczyny leczenia kanałowego

leczenie kanałowe

Dentysta zaleca leczenie kanałowe, gdy miazga i tkanka zęba mają nieodwracalny stan zapalny. Doprowadza do tego długo nieleczona próchnica zębów. Wówczas chory ząb posiada zbyt głębokie ubytki, a dziura sięga wewnątrz zęba (gdzie znajduje się unerwienie i naczynia krwionośne) – tam gromadzą i rozmnażają się bakterie, które powodują stan zapalny. Gdy zapalenie jest silne, wtedy ból zęba jest bardzo bolesny. Nie odkładaj wizyty u dentysty również wtedy, gdy twój ząb zmienia kolor w porównaniu do zębów zdrowych. Inne czynniki, które powinny cię zaniepokoić to: samoistny ból zęba, który trwa dłużej niż dwa dni, pęknięcie bądź złamanie zęba, pęcherzyk z ropą na dziąśle, nadwrażliwość podczas spożywania jedzenia i picia (więcej na ten temat tutaj - Nadwrażliwość zębów)

Czy leczenie kanałowe boli?

Z powodu złej opinii na temat tego zabiegu, wielu pacjentów chce wiedzieć, czy leczenie kanałowe jest bolesne. Sam zabieg wykonywany jest podczas znieczulenia miejscowego, dlatego leczenie nie jest bolesne. W szczególności nie powinniśmy się obawiać leczenia kanałowego oraz związanego z nim bólu, gdy zabieg przeprowadza doświadczony dentysta, który posiada nowoczesny sprzęt stomatologiczny.

Centrum Stomatologiczne Atria (jako jedno z nielicznych) wykonuje zabieg leczenia endodontycznego pod mikroskopem. Dzięki tej metodzie możliwe jest leczenie nawet bardzo trudnych przypadków, a znieczulenie pozwoli pacjentowi na to, by zabieg był dla niego całkowicie bezbolesny. Za sprawą mikroskopu, stomatolog jest w stanie przeprowadzić ten zabieg bardzo precyzyjnie i dokładnie.

Zapraszamy na leczenie kanałowe pod mikroskopem – w miastach takich jak: Katowice, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Ruda Śląska i Mysłowice, gdzie nasi specjaliści dokładają wszelkich starań, by leczenie endodontyczne przebiegło w jak najlepszych dla Państwa warunkach.

Leczenie kanałowe zęba jest czasem jedynym wyjściem, by uratować ząb i uchronić go przed ekstrakcją (usunięciem). Dzięki tej metodzie wyleczony ząb będzie nam służył jeszcze przez bardzo długi czas. Warto jest zatem walczyć o każdy ząb szczególnie dlatego, że dzisiejsza stomatologia pozwala na bezbolesne leczenie kanałowe, które można wykonać już podczas jednej wizyty.