Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Nieprzyjemny zapach z ust - jak się go pozbyć?

nieprzyjemny zapach z ust
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Nieprzyjemny zapach z ust to bardzo wstydliwy problem. Mimo iż często nie powstaje on z powodu złej higieny, może negatywnie wpłynąć na odbiór osoby, która się z nim zmaga. W dzisiejszym artykule podpowiemy sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu z ust. 

Wydawać by się mogło, że odpowiednia higiena jamy ustnej oraz wspomaganie się miętówkami czy gumami do żucia wystarczy, by mieć świeży oddech przez cały dzień. Niestety, nie zawsze tak jest. Nieprzyjemny zapach z ust nie zawsze jest spowodowany zaniedbaniem higieny. Może być spowodowany schorzeniami wewnętrznymi czy chorobami zębów. Więcej o przyczynach nieświeżego oddechu przeczytasz na naszym blogu. 

Sposoby na nieprzyjemny zapach z ust 

Sposób walki z nieprzyjemnym zapachem z ust powinien być uzależniony od przyczyny tego problemu. Poniżej przedstawimy uniwersalne sposoby na pozbycie się nieświeżego oddechu, jeśli jednak one nie zadziałają wybierz się do lekarza. Specjalista zleci dodatkowe badania i doradzi jakie działania podjąć. 

Płukanie jamy ustnej sodą 

Soda to produkt, który z pewnością znajdziesz w swojej kuchni, a jeśli nie, to kupisz go za niewielką kwotę w większości sklepów. Rozpuść łyżeczkę sody w szklance wody i płucz jamę ustną tym roztworem. Dzięki temu przywrócisz właściwy poziom pH w jamie ustnej, ponadto zwalczysz bakterie, ponieważ soda działa antybakteryjnie. 

Pietruszka 

Po posiłku lub w miarę możliwości w trakcie dnia żuj świeżą zieloną pietruszkę. Pietruszka zwalcza nieprzyjemne zapachy (sprawdzi się też po zjedzeniu cebuli lub czosnku) oraz usuwa mikroorganizmy powodujące nieświeży oddech. 

Ogranicz niektóre pokarmy 

Pewne produkty wzmagają nieprzyjemny zapach z ust. Jeśli zmagasz się z problemem brzydkiego zapachu z ust, ogranicz następujące produkty: cebula, czosnek, sery, kawa, pikantne potrawy. 

Rzuć palenie

Albo chociaż mocno je ogranicz. Osoby zmagające się z nieprzyjemnym zapachem z ust nie powinny palić. Papierosy zakwaszają organizm co może prowadzić do powstawania przykrego zapachu z ust. Ponadto zmniejszają produkcję śliny oraz same w sobie brzydko pachną. Dlatego jeśli nie potrafisz zwalczyć brzydkiego zapachu z ust, a jesteś palaczem - rozważ zerwanie z nałogiem.

Wizyta u dentysty 

Ubytki w zębach, stany zapalne, ropienie, kamień nazębny - te problemy mogą powodować nieświeży oddech. Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym pomogą nie tylko uporać się z problemem nieprzyjemnego zapachu z ust, ale także zmniejszą ryzyku nawrotu problemu.