Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Objawy ząbkowania - Jak rozpoznać, że Twoje dziecko ząbkuje?

zęby mleczne
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Pojawienie się dziecka na świecie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej rodziny. Nic dziwnego, że rodzice wypatrują ze zniecierpliwieniem każdej zmiany u swojej małej pociechy. Pierwszy uśmiech, pierwszy ząbek, krok, słowo, pierwsza zjedzona marchewka - wszystko to kroki milowe w rozwoju malucha. Jednak tym szczęśliwym chwilom często towarzyszyć mogą niepokojące symptomy, które spędzają sen z powiek rodzicom. Aby rozwiać niepokoje rodziców, dziś zajmiemy się ząbkowaniem. Opowiemy Wam jakie są najczęstsze objawy ząbkowania, czego możecie się spodziewać, na co szczególnie zwrócić uwagę i w jaki sposób pomóc maluszkowi.

Kiedy spodziewać się pierwszego zęba?

Ząbkowanie jest bardzo trudnym okresem w życiu malucha i jego rodziców. Zwykle pierwszego zęba spodziewać możemy się w okolicach szóstego - siódmego miesiąca życia maluszka, jednak nie jest to regułą. U dość dużej grupy dzieci pierwszy ząbek pojawia się znacznie wcześniej, nawet w 4 miesiącu życia, u części zaś sporo później. Wszystko to zależne jest od indywidualnych cech osobniczych, dlatego rodzice nie powinni niepokoić się brakiem zębów swojej pociechy, czy też pojawieniem się ich nieco wcześniej.

Nieprzyjemne objawy ząbkowania i jak sobie radzić

objawy ząbkowania - Płaczące dziecko

Choć pojawienie się pierwszego ząbka to bardzo radosna chwila, zwłaszcza gdy podziwiać można piękny, śnieżnobiały ząbek malca i jego piękny uśmiech, towarzyszące ząbkowaniu symptomy nie należą wcale do przyjemnych.

A są to najczęściej rozmaite dolegliwości:

  • ślinienie - dziecko w tym okresie bardzo się ślini, warto więc zakładać mu pod brodę miękki śliniak, co zapobiegnie moknięciu bluzek. Nie zapomnij też, aby ocierać buzię i brodę malucha, co uchroni go przed powstaniem podrażnień.
  • wkładanie do buzi rąk i różnych przedmiotów - to sposób radzenia sobie dziecka ze swędzącymi dziąsłami. Aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy, koniecznie podawaj mu gryzaki, które nie tylko będą bezpieczne dla wrażliwych dziąseł, ale i pomogą ukoić ból, czy swędzenie. W przypadku gdy gryzaki nie pomagają, możesz masować dziecku dziąsła gumową szczoteczką, palcem, lub też posmarować specjalną maścią dostępną w aptece.
  • rozdrażnienie - ciągły ból oraz swędzenie sprawia, że dziecko staje się rozdrażnione i marudne.
  • bolesne rozpulchnione dziąsła i brak apetytu - schładzaj gryzak dziecka w lodówce. Schłodzony gryzak wodny znakomicie koi ból dziąseł.
  • gorączka - to dość częsty symptom ząbkowania. Zwykle temperatura ta oscyluje w okolicach około 37,5 stopnia C (stan podgorączkowy) do 38 stopni Celsjusza.
  • niespokojny sen - dziecko w czasie ząbkowania może mieć problem z odpoczynkiem, szczególnie zaś z drzemkami w środku dnia. Mogą też pojawić się spore kłopoty ze snem w nocy, dziecko z powodu bólu dziąseł może często wybudzać się w nocy ze snu. Warto wówczas podać dziecku paracetamol

Jeśli objawy ząbkowania nasilają się, a doraźna pomoc stosowana przez rodziców niewiele pomaga, zwrócić należy się po pomoc do lekarza. Konieczne jest też odwiedzenie go, jeśli typowym objawom ząbkowania towarzyszy wysoka temperatura, wymioty, wysypka, czy biegunka.

Aby dowiedzieć się więcej zapraszamy do naszego wcześniejszego artykułu kalendarz ząbkowania