Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Ortodonta NFZ dla dzieci - to warto wiedzieć

ortodonta NFZ dla dzieci
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Mało kto wie, że leczenie ortodontyczne u dzieci może być realizowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, czyli za darmo dla osób objętych ubezpieczeniem. W dzisiejszym artykule opiszemy, jakie warunki obowiązują w takiej sytuacji oraz kiedy ortodonta NFZ może leczyć Twoje dziecko. 

Z wadami zgryzu zmaga się blisko 60% populacji, jednak niewielki odsetek decyduje się te wady wyleczyć. Wady zgryzu to problem dotyczący dzieci i dorosłych, mogą tworzyć się na różnym etapie życia i z różnych powodów. Obecnie leczenie ortodontyczne może podjąć osoba w każdym wieku, a metod leczenia jest wiele. Niestety, leczenie ortodontyczne jest dosyć kosztowne i w większości przypadków pacjenci muszą pokrywać koszty we własnym zakresie. Z tego powodu warto wiedzieć, że istnieje przypadek, gdy leczenie ortodontyczne jest realizowane w ramach NFZ. Skorzystanie z tej możliwości w odpowiednim czasie może oszczędzić konieczności leczenia ortodontycznego w przyszłości. 

Ortodonta NFZ - kiedy i komu przysługuje? 

Możliwość leczenia ortodontycznego w ramach NFZ jest skierowana jedynie do dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia. Jeśli zauważymy u dziecka, że zęby nie są ustawione tak, jak powinny, warto zgłosić się na wizytę do ortodonty. Tyczy się to także zębów mlecznych, a z tego często rodzice nie zdają sobie sprawy. Dlaczego warto leczyć ortodontycznie zęby mleczne, skoro i tak wypadną? Otóż wyleczenie wady zgryzu, która pojawiła się już na etapie zębów mlecznych wspomaga prawidłowy rozwój dziecka, może oszczędzić powstawania wad wymowy oraz oczywiście poprawić estetykę zębów. Ponadto prawidłowe ustawienie zębów mlecznych sprzyja prawidłowemu rozwojowi zgryzu przy zębach stałych. Oznacza to, że przez wyleczenie wady w dzieciństwie, w dorosłym życiu pacjent ma większe szanse na prawidłowy zgryz w przyszłości. 

Jakie usługi w ramach leczenia oferuje ortodonta NFZ? 

  • zdjęcie pantomograficzne z opisem - raz w trakcie całego leczenia (najczęściej wykonywane na początku leczenia) 
  • zdjęcie cefalometryczne (w razie potrzeby) - raz w trakcie całego leczenia
  • wycisk szczęki 
  • leczenie aparatem jedno lub dwuszczękowym ruchomym
  • naprawa aparatu - raz w roku
  • wizyty kontrolne w trakcie leczenia - maksymalnie 12 wizyt na 12 miesięcy 
  • wizyty kontrolne po zakończeniu leczenia - do ukończenia 13 r.ż. 

Mimo że zakres jaki oferuje ortodoncja NFZ jest ubogi, warto z niego skorzystać. Kiedy u Twojego dziecka pojawią się wszystkie lub większość zębów mlecznych, udaj się z nim na wizytę ortodontyczną. Taka wizyta, gdy dziecko ma około 10 lat, pozwoli skontrolować czy rozwój zgryzu u dziecka jest prawidłowy, a jeśli nie, to będzie odpowiednio dużo czasu, aby rozpocząć leczenie. Ważne! Odpowiednio wcześniej zorientuj się, jakie terminy ma ortodonta NFZ w Twoich okolicznych placówkach. W zależności od ilości placówek oferujących leczenie ortodontyczne w ramach NFZ terminy mogą być krótsze lub dłuższe.