Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Ruchomy czy stały - rodzaje aparatów na zęby

Rodzaje aparatów na zęby
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Dawniej znienawidzone, zwłaszcza przez najmłodszych, dzisiaj stanowiące ikonę mody. Coraz to nowsze rodzaje aparatów na zęby zachęcają coraz więcej ludzi do zadbania o prosty zgryz. A więc: aparat prosty czy ruchomy?

Rola aparatu ortodontycznego

Niestety, noszenie aparatu nie powinno być jedynie zachcianką. Jest to dość kosztowna decyzja, niosąca ze sobą częste wizyty, a także dyskomfort spowodowany ciałem obcym w ustach pacjenta. Rodzaje aparatów na zęby są tworzone tak, aby spełniać chociaż jedną z założeń, dla który zostały one stworzone, m.in:

  • korygowanie wad zgryzu
  • wyleczenie z wad szczękowo-twarzowych, innymi słowy odtworzenie prawidłowego ustawienia zębów
  • prosty zgryz sprawia, iż uśmiech jest piękniejszy, co podnosi samoocenę osoby leczonej

Rodzaje aparatów na zęby: ruchomy i stały

Kobieta z rodzajem aparatu na zęby

Aparat ruchomy zakładany jest przede wszystkim u małych dzieci lub o młodszej grupy nastolatków (łącznie biorąc: od 8 do 12 lat). Aparaty ruchome tworzone są zazwyczaj z akrylowej płytki, drucianych pętli przypasowanych do zębów, klamer, ewentualnie sprężyn czy śrub.

Przygotowanie aparatu tego typu polega na wykonaniu badania rentgenowskiego mierzącego uzębienie wraz z kośćmi szczęki, wycisku ortodontycznych w masie plastycznej (odcisk zębów, szczęki i żuchwy). Ze względu na niski wiek pacjentów, aparaty przyozdabiane są kolorami bądź grafikami z bajkowymi postaciami. Dzięki temu dzieciom łatwiej jest zaakceptować nagłe zmiany.

Aparat ruchomy powinien być noszony przez całą noc lub przez określoną ilość godzin w ciągu dnia. Wskazania do noszenia to m. in.:

  • ciągle otwarta buzia
  • asymetria w rysach twarzy
  • oddychanie przez usta zamiast przez nos
  • cofnięta/wysunięta broda
  • zbyt wczesne wypadanie zębów mlecznych
  • szpary między zębami
  • problemy z wymową

Sprawdź nie tylko rodzaje aparatów na zęby, lecz także prosty sposób na proste zęby

Aparat stały dedykowany jest dla młodzieży i osób dorosłych. Tkanka kostna wraz z wiekiem staje się twardsza, toteż ciężej jest wyleczyć wady zgryzu. Składa się on z: zamków przyklejanych do zębów (ich celem jest utrzymanie łuku ortodontycznego), łuków ortodontycznych, ligatur (czyli gumek, dzięki którym łuk trzyma się w zamkach), mocujących pierścieni dopasowywanych do zębów trzonowych.

Dodatkowymi elementami uzupełniającymi aparat stały są: łuki podniebienne, wyciągi elastyczne, śruby, sprężyny. Aparat wykonuje się z różnych materiałów: akryl, porcelana, metal, kryształ.

Długość prostowania zębów różni się w zależności od rodzaju wady, jednak pacjent powinien przygotować się ok. na 2-3 lata. Dodatkowo, organizm musi przyzwyczaić się do bólu i niewygody, jaka nastąpi zaraz po założeniu sprzętu.

Przeciwwskazania - kiedy nie nosić?

Sytuacje wykluczające noszenie któregokolwiek z aparatów to np. zły stan zdrowia zębów, choroby typu białaczka, zażywanie niektórych leków (osteoporoza), cukrzyca.

Obydwa rodzaje aparatów na zęby posiadają swoje wady. Aparat ruchomy nie leczy większych wad zgryzu, dlatego u dorosłych stosowany jest raczej jako wzmocnienie efektu po aparacie stałym. Ten drugi z kolei należy nosić nieustannie, co utrudnia codzienną higienę oraz zwiększa dyskomfort. Każdy z nich jest swoistą próbą wytrzymałości psychicznej, ponieważ nie każdy jest w stanie zaakceptować nowy wygląd w obawie przed negatywnymi opiniami.