Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Pęknięte szkliwo - jak temu zapobiec?

pęknięte szkliwo lekarz i kobieta
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Szkliwo to najtwardsza tkanka w ciele człowieka, mimo to często ulega zniszczeniu. Pęknięte szkliwo zębów może być naszym zmartwieniem nawet jeśli higiena jamy ustnej jest odpowiednia. Jest to poważny problem, którego nie należy lekceważyć. 

Szkliwo jest swego rodzaju tarczą ochronną dla zębów. Chroni je przed bakteriami, czynnikami zewnętrznymi, czynnikami chemicznymi, a także przed innymi uszkodzeniami. To, że z biegiem lat szkliwo się ściera, jest rzeczą naturalną. Jednak sporo osób dotyka taki problem jak przedwczesne ścieranie się szkliwa czy pęknięte szkliwo.

Pęknięte szkliwo - co może być przyczyną?

Osoby, które nie stosują odpowiedniej diety oraz mają złe nawyki dotyczące higieny zębów mogą doświadczyć problemu jakim jest pęknięte szkliwo. Do praktyk niszczących szkliwo zaliczamy:

  • Picie gazowanych, słodkich napojów - zmieniają odczyn pH w jamie ustnej, co sprzyja namnażaniu się bakterii.
  • Nadmierna suchość w jamie ustnej - prawidłowy mechanizm produkcji śliny jest bardzo ważny, ponieważ pozwala między innymi na neutralizację kwasów jamie ustnej.
  • Częste zgagi lub refluks żołądka - osoby cierpiące na tego rodzaju przypadłości mają osłabione szkliwo zębów przez to, że zarówno ich zęby jak i jama ustna są narażone na częstą styczność z kwasem żołądkowym.
  • Picie kwaśnych napojów - soki owocowe są zdrowe, jednak przez ich kwaśny odczyn, mogą spowodować osłabienie szkliwa. Zaleca się, by pić soki przez słomkę, by zminimalizować ich kontakt z zębami.
  • Bruksizm- zgrzytanie zębami i mimowolne zaciskanie ich bardzo osłabia zęby i wzmaga ścieranie szkliwa.

Sposoby na wzmocnienie szkliwa - czyli co robić, by pęknięte szkliwo nie było naszym problemem

  • Wzbogać swoją dietę o produkty mleczne i jajka - zawarty w tych produktach wapń  i witamina D mają bardzo dobry wpływ na zęby - wzmacniają je.pęknięte szkliwo dziecko lekarze
  • Płucz zęby i jamę ustną olejem kokosowym - olej kokosowy świetnie zwalcza bakterie w jamie ustnej, a tym samym chroni zęby przed próchnicą i stanami zapalnymi dziąseł
  • Przyjmuj witaminę D - niedobór witaminy D powoduje osłabienie szkliwa, dlatego jeśli np. dużą część dnia spędzasz w pomieszczeniach i nie masz okazji przebywać na świeżym powietrzu i słońcu, zadbaj o to, by przyjmować suplementy diety zawierające tę witaminę.
  • Fluoryzuj zęby - fluoryzacja wzmacnia zęby oraz chroni je przed szkodliwym działaniem kwasów.
  • Kontroluj stan zębów u stomatologa - jeśli zauważysz u siebie pęknięte szkliwo, udaj się do dentysty. Pamiętaj też, że regularne sprawdzanie zębów pozwala zapobiegać rozwojowi wielu innych chorób zębów.