W młodym wieku często nie doceniamy naszego uzębienia. O tym, jak bardzo jest wartościowe uświadamiamy sobie dopiero, gdy jesteśmy starsi, a problemy z zębami dają się nam we znaki. Jednak wtedy niejednokrotnie jest już za późno i jedyne, co pozostaje, to zastosowanie protez. W tym momencie pacjent staje przed niemałym wyborem, gdyż rynek oferuje różnego rodzaju alternatywy dla utraconych zębów. Jedną z nich jest proteza akrylowa. Zastanawiasz się czy warto ją wybrać?
Dlaczego warto wybrać protezę?
To, że zęby stanowią nieodzowną część naszego życia. Potrzebne są przede wszystkim do jedzenia, ponieważ odpowiadają za pierwszy etap trawienia, jakim jest mechaniczne rozdrobnienie pokarmu. Ułatwiają spożywanie różnych pokarmów. Ponadto zęby stanowią także podparcie dla skóry, która nie opada, a przez to nie powstają szybciej zmarszczki. O kwestii estetycznej nie trzeba nawet wspominać; brak zębów powoduje u nas wstyd i ogranicza chęć uśmiechania się. Gdy jednak nie mamy innego wyjścia, warto jest postawić na sztuczne uzębienie.
Od czego zależy wybór protezy?
Przede wszystkim od budżetu pacjenta. Ceny protez stałych mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych, co sprawia, że większość starszych osób decyduje się na tanią wersję akrylową. Kolejnym istotnym czynnikiem jest dotychczasowy stan uzębienia, przykładowo: jeżeli zachowała się chociaż część, warto jest zastosować protezę częściową zamiast całej. Ważne jest również, aby to pacjent wyraził swoje potrzeby – czego oczekuje i czy wyrazi zgodę na materiały zaproponowane przez dentystę.
Rodzaje protez
Dwie podstawowe grupy dostępnych protez zębowych to protezy stałe oraz ruchome. Protezy stałe są niemożliwe do usunięcia przez pacjenta samodzielnie, ponieważ przymocowane są do dziąseł za pomocą implantów. O tym, czym dokładniej są implanty i jak są zakładane przeczytasz w artykule „Czym są implanty zębów? Jak wszczepia się implanty i jak o nie dbać?”. Innym także zalecanym typem stałych protez są korony lub mosty. Protezy stałe nie należą jednak do tych najtańszych, dlatego też nie są aż tak często wybierane jak ich ruchome zamienniki.
Protezy ruchome, jak sama nazwa wskazuje, nie są trwale przymocowane i mogą być wyjmowane przez pacjenta w dowolnym momencie. Do najczęściej stosowanych należą protezy szkieletowe i akrylowe. Te pierwsze, inaczej nazywane częściowymi, stosowane są w momencie, gdy pozostała jeszcze część uzębienia. Dopasowane do jamy ustnej pacjenta, osadzone są na pozostałych zębach, stąd niemożliwe jest ich wykonanie w przypadku bezzębia. Protezy szkieletowe to częściej zalecana forma protezy, gdyż nie tylko estetyczniej wyglądają, lecz również lepiej się dzięki nimi gryzie. W przypadku ceny jest to od ok. 1200 zł do kilka tysięcy zł za jedną część (górną lub dolną) – w zależności od pacjenta i jego stanu zębów.
Protezy akrylowe
Protezy akrylowe to najtańsza wersją protez i zarazem jako jedyne są refundowane przez NFZ. Stosowane są głównie w przypadku bezzębia lub przy dużych ubytkach. Są protezami ruchomymi, o które pacjent musi sam zadbać. Proteza górna w całości pokrywa podniebienie, natomiast dolna – dopasowana do języka – utworzona jest w kształcie podkowy. Wydłużony zostaje okres przyzwyczajania się do tego typu szczęki ze względu na niski poziom wygody.
Zalety i wady protez akrylowych
Choć protezy akrylowe są często wybierane ze względu na ich niską cenę i dostępność, mają one sporo wad. Niska cena wpływa na estetykę – wykonane zęby nie zawsze są wygodne, niejednokrotnie też są widoczne klamry. Ponieważ mocuje się je na kleju, istnieje ryzyko odklejenia, w związku z czym należy nieustannie zwracać na nie uwagę oraz uważać, co i jak się spożywa. Osoby decydujące się na tego typu wyjście mogą również spodziewać się odruchów wymiotnych. Należy także wypracować sobie codzienne nawyki, tj. stosowanie kleju czy regularne czyszczenie sztucznej szczęki.
Ceny protez akrylowych
Ceny protez akrylowych uzgadniane są zazwyczaj indywidualnie z pacjentem i różnią się w zależności od użytych materiałów. Za jedną część (górę lub dół) można zapłacić już od 600 złotych w górę, do około 1400 złotych za cały komplet.