Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Proteza akrylowa – czy warto?

Proteza akrylowa jako alternatywa
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

W młodych latach często nie doceniamy naszego uzębienia. O tym, jak bardzo jest wartościowy uświadamiamy sobie dopiero, gdy jesteśmy starsi, a problemy z zębami dają się nam we znaki. Jednak wtedy niejednokrotnie jest już za późno i jedyne, co pozostaje, to zastosowanie protez. W tym momencie pacjent staje przed niemałym wyborem, gdyż rynek oferuje różnego rodzaju alternatywy dla utraconych zębów. Jedną z nich jest proteza akrylowa. Czy warto ją zastosować?

Dlaczego warto jest wybrać protezę?

To, że zęby stanowią nieodzowną część naszego życia wiadomo nie od dzisiaj. Potrzebne są przede wszystkim do jedzenia – dzięki nim dochodzi do pierwszego etapu trawienia, jakim jest mechaniczne rozdrobnienie pokarmu. Są ułatwieniem przy spożywaniu pokarmów. Stanowią także podparcie dla skóry, która nie opada, a przez to nie powstają szybciej zmarszczki. O kwestii estetycznej nie trzeba nawet wspominać; brak zębów powoduje u nas wstyd i ograniczanie uśmiechania się. Gdy jednak nie mamy innego wyjścia, warto jest postawić na sztuczne uzębienie.

Od czego zależy wybór protezy? Przede wszystkim od budżetu pacjenta. Ceny protez stałych wynoszą nawet kilkanaście tysięcy złotych, przez co większość starszych osób decyduje się na tanią wersję akrylową. Innym czynnikiem wpływającym na nasz wybór to dotychczasowy stan uzębienia, przykładowo: jeżeli zachowała się chociaż część, warto jest zastosować protezę częściową zamiast całej. Ważne jest również, aby to pacjent wyraził swoje potrzeby – czego oczekuje i czy wyrazi zgodę na materiały zaproponowane przez dentystę.

Rodzaje protez

Dwie podstawowe grupy dostępnych protez zębowych to protezy stałe oraz ruchome. Protezy stałe są niemożliwe do usunięcia przez pacjenta samodzielnie, ponieważ przymocowane są do dziąseł za pomocą implantów. O tym, czym dokładniej są implanty i jak są zakładane przeczytasz w artykule „Czym są implanty zębów? Jak wszczepia się implanty i jak o nie dbać?”. Innym także zalecanym typem stałych protez są korony lub mosty. Protezy stałe nie należą jednak do tych najtańszych, dlatego też nie są aż tak często wybierane jak ich ruchome zamienniki.

Protezy ruchome, jak sama nazwa wskazuje, nie są zakładane na stałe i mogą być wyjmowane przez pacjenta w dowolnym momencie. Do najpopularniejszych należą protezy szkieletowe i akrylowe. Te pierwsze, inaczej nazywane częściowymi, stosowane są w momencie, gdy pozostała jeszcze część uzębienia. Dopasowane do jamy ustnej pacjenta, osadzone są na pozostałych zębach, stąd niemożliwe jest ich wykonanie w przypadku bezzębia. Protezy szkieletowe to częściej zalecana forma protezy, gdyż nie tylko estetyczniej wyglądają, lecz również lepiej się dzięki nimi gryzie. W przypadku ceny jest to od ok. 1200 zł do kilka tysięcy zł za jedną część (górną lub dolną) – w zależności od pacjenta i jego stanu zębów.

Protezy akrylowe

Protezy akrylowe są najtańszą wersją protez i zarazem jedyną refundowaną przez NFZ. Stosowane w przypadku bezzębia lub przy dużych ubytkach, są protezami ruchomymi, o które pacjent musi sam zadbać. Górna część w całości pokrywa podniebienie, dolna – dopasowana do języka – utworzona jest w kształcie podkowy. Wydłużony zostaje okres przyzwyczajania się do tego typu szczęki ze względu na niski poziom wygody.

Zalety i wady protez akrylowych

Proteza akrylowa

Choć często wybierane, protezy akrylowe nie zawierają wiele zalet poza ich niską ceną oraz dostępnością. Niski koszt jednak odbija się na estetyce – wykonane zęby nie zawsze są wygodne, niejednokrotnie też są widoczne klamry. Ponieważ mocuje się je na kleju, istnieje stałe ryzyko odklejenia, w związku z czym należy nieustannie zwracać na nie uwagę oraz uważać, co i jak się spożywa. Osoby decydujące się na tego typu wyjście mogą również spodziewać się odruchów wymiotnych. Należy także wypracować sobie codzienne nawyki, tj. stosowanie kleju czy regularne czyszczenie sztucznej szczęki.

Ceny protez akrylowych

Ceny protez akrylowych uzgadniane są zazwyczaj indywidualnie z pacjentem i różnią się w zależności od użytych materiałów. Za jedną część (górę lub dół) można zapłacić już od 500 złotych w górę, do około 1400 złotych za cały komplet.